Zika Aşısı İnsanlar Üzerinde Test Edilecek!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Brezilyalı bilim adamları Zika virüsü için başlattıkları aşı çalışmalarını oldukça hızlı bir şekilde yürütüyor. Test aşamasına gelen bu çalışma Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne onaya sunuldu ve beklenen onay alındı. Bundan sonraki süreçte ise aşının insanlar üzerinde test edileceği açıklandı.

Sivrisineklerin insanları ısırması ile bulaşan Zika virüsü tüm dünyada endişe yaratmaya devam ediyor.İnsandan insana geçen bir hastalık olmadığı söylense de bazı kişiler tarafından kan ve cinsel ilişki yoluyla geçebildiği iddia ediliyor.

Brezilya’da başlayan ve yaygın olarak görülen bu virüs özellikle hamile kadınlar için büyük tehlike taşıyor. Zika virüsünün hamile bir kadına bulaşması durumunda bebek büyük etkilenme yaşıyor. Bebeğin beyni anne karnında hasar görebilir, kafatası eksik gelişebilir veya küçük kafalı doğabilir. Daha da kötüsü ölebilir. Brezilya’da bu bilgiyi kanıtlayan ölümlerin gerçekleştirildiği belirtildi. Tüm olaylardan dolayı bilim adamları Zika virüsü için tedavi bulma araştırmalarına başlayarak Zika aşısını buldular.

Bir kişiye Zika virüsü bulaştığında bu anlaşılabilir bir durumdur. Hastalığın bulaştığı kişilerde; ateşlenme, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, mide bulantısı, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi durumlar ortaya çıkar. Bu belirtiler virüsün bulaşmasından itibaren bir hafta içinde görülmeye başlar. Bu duruma maruz kalanların acilen en yakın sağlık birimine başvurması oldukça önemlidir.

Uzmanlar çok tehlikeli olan Zika virüsünün bulunduğu ülkelere seyahat edilmemesi için uyarılar yapıyor. Henüz Türkiye’de böyle bir durum olmasa da orta derecede risk bölgesi olarak görüldüğünden dikkat edilmesi ve önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor.

zika-asisi-ile-ilgili-son-durum

Zika Aşısı ile İlgili Son Durum Nedir?

Zika aşısı öncelikle büyük ve küçük hayvanlar üzerinde denendi ve başarılı sonuçlar alındı. Bunun sonucunda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin de onayı ile Zika Aşısını insanlar üzerinde de test etmeye karar verildi. Bu aşı Inovio’ya ait “Cellectra” adlı enjeksiyonlainsan derisinin içerisine uygulanacak. Dolayısı ile Inovio ve GeneOne, Amerikalı ve Kanadalı araştırmacılarla birlikte çalışmalara katılıyor. Bu uygulamaya ilk olarak 40 gönüllü kişi ile başlanacak. Zika aşısının 2018 yılında uygulamaya konulması bekleniyor.

Zika Aşısı İnsanlar Üzerinde Test Edilecek!
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.