Yurtdışında eğitim alan 5 Çinliden 4’ü dönüyor

Çin’de yurtdışında akademik eğitim almaya giden öğrenci sayısının 2015 yılı sonundaki 520 bine ulaştığı, bu öğrencilerin 400 bin tanesinin ise geri döndüğü açıklandı.

Küreselleşmenin çok önemli bir olgu haline geldiği dünyamızda, ülkelerin sınırları artık birbirine hiç olmadığı kadar yakın. Son yıllarda oluşan bu yeni tablo da ülkeler arasındaki alışverişi, gerek kültürel gerekse de ticari anlamda artırıyor. Özellikle bulundukları ülkenin eğitim sisteminden çok daha farklı bir ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler, diledikleri dünya ülkesinde geçmiş yıllara göre çok daha kolay bir şekilde eğitim alabiliyor.

Bir anlamda beyin göçüne de neden olan bu durum birçok dünya ülkesi için genç neslin en fazla kayba uğradığı alanlardan birisi olarak göze çarpıyor. Birçok ülkenin üniversite çağına gelmiş nesilleri ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere eğitim için gittikleri ülkelerde kendilerine yaratılan fırsatları değerlendirerek oralarda kendisine bir hayat kuruyor. Her geçen gün yaşlanan Avrupa nüfusu ve ABD nüfusu içinde bulunmaz bir fırsata dönüşen bu senaryo dünyanın en kalabalık ülkesi konumundaki Çin için geçerli değil.

GiDEN HER BEŞ ÇİNLİ’DEN BİR TANESİ GERİ DÖNÜYOR

Milliyetçi duyguları ve geleneklerine en fazla sahip çıkan uluslardan birisi olan Çinliler, eğitim için dünyanın çeşitli ülkelerine gitmiş olsalar bile eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönüyor. Çin Uluslararası Radyosu CRI’nın dünya medyasına servis ettiği habere göre, bu rakam 2015 yılının sonu itibarıyla 520 bine kadar çıktı. 1 milyarın üzerinde nüfusu olan Çin için bu rakamlarda bir gariplik yok. Dünya üzerindeki diğer ülkelerde yabancı ülkelerde eğitim alan nüfus oranına çok benzer rakamlar… Ancak diğer ülkelerden farklı olarak Çin’de yurtdışına eğitim için giden 520 bin Çinli’den 400 bini ülkesine dönüyor. Yani Çin dışında eğitim alan her 5 Çinliden 1 tanesi ülkesine dönüyor. Çin’de akademik eğitimler alanında hizmet veren merkezden yapılan açıklamaya göre yurtdışında akademik eğitim alan öğrenci sayısı her yıl artıyor ve artmaya da devam edecek.

Yurtdışında okuyan Çinlilerin yeniden ülkelerine dönmeleri nedeniyle mi Çin birçok alanda gelişme kaydediyor, yoksa Çin gelişimini hızlandırdığı için mi Çinli öğrenciler ülkesine dönüyor? Bu soru kolay kolay cevaplanamasa da birçok dünya ülkesi için örnek alınacak bir tablonun ortaya çıktığı çok açık.

Yurtdışında eğitim alan 5 Çinliden 4’ü dönüyor
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.