Yumurta fiyatlarında gezen tavuk dolandırıcılığı

Yumurta fiyatlarında yaşanan artış son haftalarda biraz gerilemiş olsa da fırsatçılar yumurta üzerinden haksız kazanç için her yolu deniyorlar.

Bir tanesi 80 kuruşa kadar çıkan yumurta fiyatları yenide 50 kuruş ve altındaki seviyelere geriledi. Artan fiyatlar nedeniyle durulan satışlardan dolayı şikayet eden satıcılar, fiyatların olağan seyrine dönmesiyle rahat bir nefes aldı. Ancak fırsatçıların hiç nefes almaya niyeti yok… Yeni hedefleri ise gezen tavuk yumurtası adı altında normal yumurta satarak tüketicileri kandırmak!

Artan fiyatlar en çok kahverengi yumurtayı vurdu

Fiyatların yükseldiği dönemde uzmanların ve birçok yumurta üreticisinin yaptığı çağrılara rağmen yumurtanın kahverengisine beyaz yumurtan daha fazla ödeme yapan vatandaş şimdi de doğal ürünü arama isteği nedeniyle kandırılıyor. Kamuoyunda oluşturulan gezen tavuk yumurtasının daha doğal, daha sağlıklı olduğu düşüncesinden yol çıkan fırsatçılar, yumurta üreticilerinden aldıkları küçük ve kararmış, benekli yumurtaları, samanla karıştırıp gezen tavuk yumurtası diye 2-3 katı fiyattan satıyorlar. Aslında dış kabuğu parçalı ve noktalı biçimde dolan yumurtaların zararlı çıkması olasılığı da bir hayli yüksek…

Gezen tavuk yumurtası diye, küçük şekilsiz, kirli yumurtaları satıyorlar

Ayrıca sahtekarların daha doğal olduğu konusunda inandırmak için seçtikleri küçük şekilsiz yumurtalar, genelde içi saman dolu kasalarla satışa sunuluyor. Gezen tavuk yumurtası üzerinden haksız kazanç elde edenler konusunda tüketicileri uyaran Kayseri Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, daha kirli ve küçük yumurtaların genelde artık olarak kullanıldığı fabrikalardan bu yumurtaları alan fırsatçıların doğal yumurta diye alıp sattıklarını ifade etti.

Yumurta alacaksanız ambalajlı yumurtaları tercih edin

Tüketiciler ise Türk mutfağında çok önemli bir besin ve her öğenin olmazsa olmazı olan yumurta alırken neye güveneceklerini şaşırmış durumda. Konu üzerine açıklama yapan Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, vatandaşları ambalajlı yumurta almaya devam etti. Fabrikalarda üretilen yumurtalar arasına bozuk, kirli yumurta girmeyeceğini belirten Afyon, mutlaka dışarıdan ambalajsız ürün alacak olanlar ise mutlaka üzeri temiz yumurtaları tercih etmesi gerektiğini ifade etti.

Yumurta fiyatlarında gezen tavuk dolandırıcılığı
4.7 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.