YÖK İki Önemli Uluslararası Anlaşma İmzaladı

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı için aldığı katı önlemler ile gündeme gelen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), bir yandan sınavları organize ederken, diğer yandan çalışmalarını sürdürüyor. Sınava 15 dakika kala kapıların kapanması kararını alan ve sınavda da uygulatmak için tüm birimlerini uyaran YÖK, birçok gencin sınava geç kalmasına karşın bu değişikliğinin arkasında duruyor. Bu kararıyla bazı eğitim çevrelerince eleştirilen, bazı çevreler tarafından da desteklenen YÖK, Ukrayna ve Pakistan’da bulunan yükseköğretim kurumları ile stratejik iş birliğini öngören anlaşma imzaladı.


İki ülke arasında vizesiz seyahat anlaşması da imzalanmıştı

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Lilia Hrynevych ile birlikte Türkiye ve Ukrayna arasında yükseköğretim alanındaki stratejik iş birliğini öngören anlaşmaya imza attı. İki ülke arasında son yıllarda geliştirilen sıcak ilişkilerin bir meyvesi olan üniversite kurumları arasındaki yeni anlaşmaya göre, bilhassa nükleer enerji bilimi ve havacılık alanlarında iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında iş birliği öngörülüyor. Ayrıca iki ülke arasında öğrenci ve öğretim elemanı staj, araştırma ve eğitim hareketliliği de hedeflenenler arasında yer almakta. İki ülkenin lisans ve yüksek lisans öğrencileri arasında değişim mümkün olacağı gibi, iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında Türkçe ve Ukraynacanın desteklenmesi hedefi de söz konusu.  Ayrıca Ukrayna ile Türkiye arasında vizesiz seyahati öngören anlaşma Mart ayı içerisinde imzalanmıştı.

Pakistan Akademik Kadrolarını Türkiye’de Yetiştirebilecek

Ukrayna’nın yanı sıra, benzer iş birliği Pakistan ile de öngörülüp YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile Pakistan Yükseköğretim Komisyonu (HEC) başkanı Prof. Dr. Mukhtar Ahmed arasında anlaşma imzalandı. Ukrayna devleti ile imzalanan anlaşmada olduğu gibi mütabakat karşılıklı öğrenci değişim programlarını içeriyor. Buna göre, 500 Pakistanlı öğrenci, Pakistan hükümetinin bursu ile Türkiye’deki üniversitelerde doktora yapıp akademik kadrosunu Türk üniversitelerinde yetiştirebilecek.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.