Yeni teknolojiler TÜBİTAK ile gelecek

Tüm dünyada teknoloji anlamında en önemli hamlelerden bir tanesi olarak gündeme gelen ve yatırımların ardı arkasının kesilmediği Endüstri 4.0 devriminde Türkiye de yerini almak için daha sık adımlar atmaya başladı. Dünyayı yakalamak için çok önemli olan bu değişimi tüm endüstri ve sanayisinde uygulamak zorunda olan ekonomisi hareket geçti.

Endüstri 4.0 için TÜBİTAK yol haritasını belirledi

Yeni sanayi devrimi olarak da adlandırılan ve makinelerin akıllandığı, bilgisayar sistemlerinin üretim sürecine çok daha fazla adapte olacağı bu yeni çağa yönelik Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yeni bir yol haritası hazırladı. Henüz taslak halinde olan bu yol haritasında belirlenen birçok kritik alanda önemli atılımlar yapılacak.

Çok yakın gelecekte somut adımlar atılacak

Bunlar arasında siber tehditlere karşı planlanan daha etkin çözümler sağlayan yazılımlar, özellikle sanayide üretim sistemlerinin iyileştirilmesi, bu sistemlerin uzaktan kontrol edilebilmesi ve bakımının sağlanması, otomotiv, savunma ve kimya sektöründe verimliliği artıracak sistemlerin tasarlanması gibi somut adımlar yer alıyor.

Makinelerin birbirleri ile daha fazla iletişim kurabildiği, insanların müdahalesi olmadan kendi başlarına durum analizi yapabildiği ve buna göre çözümler üretebildiği Endüstri 4.0 devriminin yani yeni sanayi devriminin insanlığın geleceğini inşa edeceği öngörülüyor. Gün geçtikçe insanların sürece daha az dahil olduğu, işin büyük bir kısmını insanların kurguladığı yazılımların, makinelerin kısaca yeni teknolojilerin gerçekleştirdiği bir dünyaya adım adım ilerliyoruz.

Bazı sektörler Endüstri 4.0 devriminde ön plana çıkarıldı

TÜBİTAK’ın belirlediği öncelikli yol haritasında otomotiv, elektronik, kimya, savunma, beyaz eşya, havacılık gibi sektörler ön plana çıkıyor. Bu sektörlerde üretim sistemlerinin iyileştirilmesi ve Endüstri 4.0 devrimine uyarlanması için yapılacak çalışmalar yer alıyor.

Sanayide yaşanacak olan dijital dönüşüm sonrası TÜBİTAK projelerine göre, birçok sektörde üretim sistemlerinin tamamen robotikleşmesi ve tamamen kendi kendine karar verebilen, yönlendirebilen sistemler tasarlanacak.

Yeni teknolojiler TÜBİTAK ile gelecek
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.