Yeni okula başlayan çocuklar için çanta uyarısı

Okul hayatına yeni başlamış olan çocuklar için büyük heyecan anlamına gelen bu süreç bazen anne ve babaların yanlış tercih ve yönlendirmeleriyle sağlıksız bir hal alabiliyor.

Okula başlayacak çocuklar için en büyük keyiflerden okul alışverişi döneminde yapılan bu yanlış seçimler çocukların sağlığı için elverişsiz koşullar doğurabilir. Uzmanlar tarafından yapılan analizlerde genellikle bu duruma en çok sebep olan ekipman seçiminin çanta tercihlerinde yaşandığının altını çiziyor. Sırf çocukları istediği için dengesizliğe sebep olacak daha büyük bir çanta tercihi yapan anne babalar, yük aktarımı anlamında büyük sorunlara sebep olabiliyor.

İlerleyen yaşlarda büyük sorun yaratabilir

Konuyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Uzman Fizyoterapist ve Osteopath Erkan Özyılmaz, çocuklarda 20’li yaşların hemen başına kadar gelişmeye şekillenmeye devam eden ayak yapısında en büyük etkinin okul döneminde kullanılan çantalarla yaşandığına vurgu yaptı. Okula başlandığı ilk dönemlerde büyük ve ağırlık orantısı bulunmayan çantaların atak ve dizlerde deformasyona yol açtığını ifade eden Özyılmaz, yanlış sırt çantası tercihi nedeniyle sürekli olarak bu duruma maruz kalan çocukların ilerleyen yaşlarında menüsküs, X şeklinde bacak, O şeklinde bacak oluşumu sorunlarına yol açabileceğini ifade etti. Sadece şekil bozuklukları değil, bel ve kalça ağrıları, menüsküs nedeniyle hareket kısıtı ve fonksiyonel skolyoz gibi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarılar yapan Özyılmaz, ilerleyen yaşlarda baş gösteren bu sorunları okul çağındaki çanta tercihlerinden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Okulun ilk günleri nedeniyle çocukların hevesli olması yüzünden çantalarda yük ayarlamasının göz ardı edildiğini söyleyen Özyılmaz, oluşacak olan yük aktarım sorunlarının ilerleyen yaşlarda yürüme bozukluğuna bile sebebiyet verebilecek kadar ciddiye alınması gereken bir husus olduğunu sözlerine ekledi. Sadece yürüyüş sorunları değil, omuzlarda ve belde bu yük dengesizliğinin getireceği sorunlar olabilmektedir.

Özyılmaz, anne babalara düşen en büyük görev ise çanta tercihlerinde yapılan hatalar gözden kaçırılmış olsa bile erken yaşlarda mutlaka kapsamlı yürüyüş analizi ile kas iskelet sorunlarının teşhis edilebileceğini belirtti.

Yeni okula başlayan çocuklar için çanta uyarısı
4.9 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.