Yazılım mühendisliği ihtiyacı artıyor

Ülkemizde yazılım mühendisliği bölümünden mezun olanların çok az olduğu, bu durumdan dolayı ihtiyaçlara yetersiz kaldığı belirtildi.Prof. Dr. Ali Yazıcı konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yazılım mühendisliğinin tam olarak anlamının bilinmediğine dikkat çeken Yazıcı, bilgisayar mühendisliği ile karıştırıldığını vurguladı. İki meslek arasında büyük farklılıklar olduğunu vurgulayan Yazıcı,rastladığı bir olayı anlattı.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ VE BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ARASINDA FARK ÇOK

Meslek tanıtma gününe anne, baba ve çocuğun geldiğini çocuğun yazılım mühendisi olmak istediğini söylemesi ve babasının bilgisayar mühendisi olacaksın dediğini ifade etti. Yani toplumumuzda bilgisayar mühendisliğinin yazılım mühendisliğini de kapsadığı gibi bir düşüncenin olduğunu fakat bunun yanlış bir algı olduğunu sözlerine ekledi.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ YAZILIM MÜHENDİSİ OLARAK İSTİHDAM EDİLİYOR

Bilgisayar ve yazılım mühendislerinin temel olarak aynı dersleri aldığını fakat bilgisayar mühendislerinin yazılım mühendisliği yapabilmesi için; adaptasyon ve meslek eğitimi alması gerektiğini, bu eğitimlerin sonrasında mesleği icra edebileceğine dikkat çekti. Ülkemizde bilgisayar mühendisliği bölümden mezun olanların genellikle yazılım mühendisi olarak istihdam edildiğini, bu durumun yanlış olduğunu vurguladı.

Bilgisayar mühendislerinin; bilgisayar ve içerisinde bulunan devrelerin tasarımı, üretilmesi ve bakımını yaptıklarını belirten Yazıcı,yazılım mühendislerinin ise üretilen bu bilgisayarlarda kod geliştirme, ofis programları ve işletim sistemleri gibi işlemler ile uğraştıklarını vurguladı. Bankacılık uygulamalarının, Adalet Bakanlığı’nın ve havayolu şirketlerinin kullandığıyazılımların ve daha pek çoğunun yazılım mühendislerinin ürünü olduğuna dikkat çekti. Bu mesleğe ilginin fazlalaştığını söyleyen Yazıcı, yeterli oranda elemanın olmadığına vurgu yaptı.

ÜLKEMİZDE ÇOK AZ ÜNİVERSİTE BU EĞİTİMİ VERİYOR

Amerika’nın yazılımı geleceğin mesleği olarak tanımladığını belirten Yazıcı, ülkemizde de bu meslek için eğitim veren üniversitelerde kontenjanın arttırılacağını dile getirdi. Hem tüm dünyada hem de ülkemizde ihtiyaç duyulan yazılım mesleğinin oldukça popüler hale geldiğine değinen Yazıcı,ülkemizde önemli bir sıkıntının olduğunu açıkladı. Türkiye’de 193 üniversitenin bulunduğunu ama bunlardan yalnızca 14’ünün bu eğitimi verdiğine dikkat çekti.

YENİLİKLERE DİKKAT EDİLMELİ

Yazılımların ömürlerinin genel olarak 5-10 sene arasında olduğunu belirten Yazıcı, dolayısı ile teknolojinin yakından takip edilerek buna uyum sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Yani yazılım mühendisi olan kişilerin kendilerini yenilemesinin şart olduğuna vurgu yaptı.

Yazılım mühendisliği ihtiyacı artıyor
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.