Yaz tatilinde idrar yolu enfeksiyonuna dikkat edin

Yaz tatilinde deniz ve havuza girmekten dolayı idrar yolu enfeksiyonu en çok rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık sadece kadınları değil çocukları da etkiliyor. Tedavi yapılmaması durumunda böbrek yetmezliği ile karşılaşmak mümkün.

Konu ile ilgili önemli bilgiler veren Memorial Ataşehir Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Tuncer, idrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda erkeklerden 8 kat daha fazla görüldüğüne dikkat çekti. Eğer doğru tedavi yapılmazsa hastalığın %20-30’unun tekrarlayabileceğinden bahseden Tuncer, nedenin doğru tespit edilmesinin önemine değindi.

BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Tekrar yaşanan idrar yolu enfeksiyonunun böbrek yetmezliğine neden olduğunu söyleyen Tuncer, bu durumun hafife alınmaması gerektiğini vurguladı. Her 5 kadından birinde bu rahatsızlığın görüldüğüne dikkat çeken Tuncer, rahatsızlığın tekrarladığını da söyledi. Eğer kişini belli bir rahatsızlığı ya da kullandığı ilaçlardan kaynaklardan meydana gelen bir enfeksiyon yoksa bazı durumlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Tuncer, basit görülen bazı alışkanlıkların da değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Genital bölgenin ıslak mendil ya da ph değeri uygun olmayan sabun, duş jelleri vs. temizlenmesinin yanlış olduğuna değinen Tuncer, enfeksiyonları önleyen faydalı bakterilerin de kaybolacağını vurguladı. Bu nedenle bakterilerin hızla türemesinin gerçekleşeceği ve enfeksiyona zemin hazırlayacağının altını çizdi. Günlük kullanılan pedlerin de enfeksiyona yol açtığına dikkat çeken Tuncer, jakuzinin çok fazla kullanılması durumunda da görülebileceğine vurgu yaptı.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI 2 ÇEŞİDE AYRILIR

İki çeşit idrar yolu enfeksiyonu olduğunu söyleyen Tuncer, sistitin en yaygın olan çeşidi olduğuna değindi. Sistiti olanların idrarlarını yapmasına rağmen hala idrarın olması hissinin görüldüğünü belirten Tuncer, bu rahatsızlığın tedavisinin basit olduğunu ve bol sıvı tüketmek ile birkaç gün ilaç kullandıktan sonra geçeceğinin altını çizdi. Piyelonefritin çok daha tehlikeli bir enfeksiyon olduğunu aktaran Tuncer, mikropların böbreğe ulaşma durumunun olduğuna dikkat çekti. Bu durumda titreme, mide bulantısı, ateş gibi belirtilerin yaşanabileceğini vurgulayan Tuncer, birkaç hafta antibiyotik kullanılabileceği gibi bazı durumlarda da yatarak tedavinin gerektiğine dikkat çekti. Bazı kişilerin doktora muayene olmadan antibiyotik kullandıklarını söyleyen Tuncer, bunun son derece tehlikeli bir davranış olduğunu enfeksiyon sebebinin teşhis edilmesi ile birlikte doğru tedavinin uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Yaz tatilinde idrar yolu enfeksiyonuna dikkat edin
4.8 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.