Yabancı plakalı araçlar için bir devir kapandı

Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren inşa edilen köprü ve otoyol projelerine her yıl bir yenisi ekleniyor. Özellikle İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi ve çevresindeki projeler yabancı plakalı araçların da sıkça kullandığı güzergahlar arasında yer alıyor. ve bu güzergahlar üzerinde son dönemlerde inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tünel i gibi projeler geçişin ücretli olduğu projeler olan inşa edildi.

Tamamı yap işlet devret modeli tarafından devletin kasasından tek kuruş çıkmadan inşa edilen bu projelerden alınan geçiş ücretlerinin dolara endeksli olması bir hayli tartışma konusu olmuş, günlerce gündemi meşgul etmişti. Dolara endeksli olmasına rağmen yabancı ülke plakalı araçların HGS gişelerinden geçerken ödemem yapmamaları da ayrı bir gündem maddesi olarak tartışma konusu oldu.

Geçiş sistemlerine abone olmak zorunlu olacak

Ülkemizden bir kez ya da ender geçen yabancı plakalı taşıtlara yönelik uygulanabilecek herhangi bir yaptırım bulunmuyordu. Bu tablo Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre artık Türkiye’deki paralı köprü ve otoyollardan geçen araçların, ödeme yapmadan gümrük gişelerinden ülkeyi terketmelerine müsade edilmeyecek. Düzenlemeye göre, ülkeye girişi yapan araçlardan otoyollardan geçiş sistemlerinden bir tanesine abone olması şartı koşulacak. Abone olunan sisteme ait etiketin çalışır durumda olması ve içerisinde yeterli bakiye olması şoförlerin sorumluluğunda olacak. Geçiş sırasında sisteme ait hespaplarında yeterli bakiye bulunmayan şoförlerin geçiş ücretleri, bir sonraki gümrük kontrol noktasında ödeyecekleri bakiyeye eklenecek. Ancak geçiş ücreti 10 katı olacak şekilde yansıtılacak. Türk plakalı araçlarda uygulandığı gibi kaçak geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde geçiş ücretini ödemek için başvuranlardan ceza bedeli alınmayacak.

Ödemeden ülkeyi terk edemeyecekler

Bu bedellerin tahsil edilmesi için öncelikli olarak otoyol kenarlarındaki gümrük denetim istasyonları kullanılacak. Bu noktalarda geçiş ücretini ya da 10 katı olan ceza bedelini ödeme yapmayanların gümrük kapılarından geçişlerine müsade edilmeyecek.

Yabancı plakalı araçlar için bir devir kapandı
4.8 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.