Vücudunuzdaki kaşıntıya dikkat edin!

Eğer vücudunuzda kaşıntı varsa önemli olmadığını düşünüp geçmeyin, bazı kaşıntıların sebebi çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Uzmanlar kişileri bu konuda uyarıyor.

Konu ile ilgili önemli ve detaylı bilgiler veren Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, vücuttaki kaşıntının mevsim değişikliğine bağlı olarak normal olabileceğini, tam tersi bazı sebeplere bağlı olarak vücudun vermiş olduğu tepkiler de olabileceğinin altını çizdi. Eğer aşırı derecede ve geçmeyen bir kaşıntı varsa mutlaka doktora görünmesi gerektiğine dikkat çeken Yüksek, erken teşhisin önemine vurgu yaparak, bu durumun sosyal hayatı da etkilememesi için önlem alınması gerektiğini vurguladı.

KULLANDIĞINIZ ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN

İçerisinde kimyasal maddeler barındıran duş jeli, vücut köpüğü, kremler, sabunlar vs. çok fazla kullanıldığında deride kurulukların yaşanacağına dikkat çeken Yüksek, bu nedenle yaygın bir kaşıntının da olacağını söyledi. Aşırı sıcak su ile sürekli banyo yapmanın da vücudu kuruttuğunu belirten Yüksek, ılık su ile duş alınmasının ve cildin bastırarak liflenmemesi gerektiğine değindi. Mutlaka düzenli olarak cilt tipinize uygun olan ve kaliteli nemlendiricilerin kullanılmasını öneren Yüksek, bu sayede kuruluğa bağlı kaşıntının da ortadan kalkacağını dile getirdi.

KÖTÜ KAN DOLAŞIMINA DİKKAT

Ciltte kaşıntı ile birlikte döküntülerin de görülebileceğine değinen Yüksek, alt bacakta yaralar, şişlik, kızarıklıklar, su toplamalar vs. durumların da yaşanmasının kan dolaşımında problem olduğunu gösterdiğini vurguladı. Bu durumda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini belirten Yüksek, ultrason çekilerek sebebin öğrenileceğini söyledi. Çıkan sonuca göre tedavi önerileceğini aktaran Yüksek, yaraları geçiren kremler ve haplar ile tedavinin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

STRESLİ DURUMLARDAN KAÇININ

Stresin de kaşıntılara yol açtığını söyleyen Yüksek, elin rahat ulaşabildiği bacak, kol ve ense kısımlarında kaşıntının yanı sıra kalın ve kahverengi lekelerin olması durumunda bunun kanıtlandığının altını çizdi. Liken simpleks kronikus adı verilen bu rahatsızlık aşırı stresten dolayı kişilerde görülen rahatsızlık olduğuna dikkat çekerek tedavisinin mümkün olduğuna değindi. Stresi azaltma yöntemlerinin dışında yine kaşıntı geçirici ilaçlar ile bu rahatsızlıkta kurtulabileceğini söyleyen Yüksek, doğru tedavi için mutlaka iyi bir dermatoloji uzmanına muayene için gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Vücudunuzdaki kaşıntıya dikkat edin!
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.