Volkswagen’den yıllar sonra gelen itiraf

2015 yılından bu yana ABD’de patlak veren emisyon skandalı ile boğuşan Alman otomobil devi Volkswagen, yıllar sonra bu iddiaları kabul etti.

2015 yılının sonbahar aylarında ABD’deki karbon salınımı testlerinden geçebilmek için geliştirdiği yazılımı kullanan Volkswagen, bu skandal sonrası milyarlarca euroluk itibar kaybına uğramıştı. Satışlarında çok büyük düşüşler yaşamayan, Avrupa otomobil piyasasının üretim lideri olmayı sürdüran Alman devinde çok önemli kan kayıpları yaşanmıştı. Skandalı ortaya çıktığı ilk aylarda bazı ülkelerde Volkswagen’in özellikle dizel modellerinin satışları askıya alınmıştı.

Volkswagen’in avukatı iddiaları kabul etti

İşte emisyon testlerinde geliştirdiği yazılım nedeniyle birçok ülkede davalarla karşı karşıya kalan Volkswagen, bu iddaları savunmaktan vazgeçti. ABD ile aylardır pazarlıklara devam eden ve tarihi bir para cezası ve yaptırımlarla karşı karşıya kalması an meselesi olan Volkswagen, devam eden mahkemenin son duruşmasında, yaptığı sahtekarlığı kabul etti. Volkswagen adına duruşmalara katılan Manfred Doess, duruşmada hakime verdiği sözlü mülakatta, geliştiriği yazılım ile hile yaptığını, ABD kanunlarının işleyişine engl olduğunu ve yalan beyanla müşterilerini kandırdığı şeklindeki suçlamaları kabul etti.

Volkswagen ABD ile  4,3 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Davada taraf olan ve iddiaların sahibi ABD makamları ile geçtiğimiz Ocak ayında masaya oturan Volkswagen,  4,3 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı. Biz dizi sözler veren ve yaptırımları kabul eden Volkswagen imzaladığı bu anlaşmadaki temel maddelerden bir tanesi ise Almanların bu suçlamaları kabul etmesiydi.

Suçlamaları kabul etmesinin yanı sıra sahtekarlığa söz konusu olan araçları satın alan tüketicilerin zararları için 25 milyar dolarlık mali kaynak ayıracak. Ayrıca Volkswagen 3 yıl boyunca tarafsız kurum ve kuruluşlar yarafından denetlenmeyi kabul etmişti.

CEO ve 10 yönetici istifa etmişti

Volkswagen, adının karıştığı emisyon skandalında yaklaşık olarak 11 milyon dizel motorlu araçta hileli yazılım kullandığı ortaya çıkmıştı.  Yaşanan skandal sonrası Volkswagen’in üst düzey yönetim kurulunda CEO da dahil 10 yöneticinin istifası istenmişti.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.