Volkswagen ABD hükümeti ile anlaştı

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Alman Volkswagen’in başı 1 yıldan uzun bir süredir devam eden emisyon skandalı nedeniyle dertte.

Skandal sonrası itibarını düzeltmeye çalışan Volkswagen, geçtiğimiz haftalarda ABD hükümeti ile bir dizi taahhütler içeren anlaşmaya varmıştı. Volkswagen’in ABD’deki tüm sorunları araçları geri çağırmasını ve bazı devlet kurumlarına de ödeme yapmasını içeren anlaşmaya ilişkin ön onay geldi.

EMİSYONSUZ OTOMOBİL ÇALIŞMALARINA ZORUNLU DESTEK VERECEK

Önümüzdeki günlerde resmen anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile Almanlar yaklaşık 450 bin aracı geri çağıracak ve sorunları giderecek. Geri çağırma ve kurumlara yapılacak ödemeler alt alta toplandığında Volkswagen’in ABD’de emisyon skandalı nedeniyle yapacağı ödemelerin 15 milyar doları aştığı açıklandı. Bu rakam içerisinde ABD’de elektrikli araç üretiminin teşvik edilmesi, şarj istasyonu altyapılarının hazırlanması ve emisyonsuz araç üretim süreçlerine katkı amacıyla 10 yılda boyunca çeşitli kuruluşlara toplamda 2 milyar dolar bağış yapacak

EMİSYON SKANDALI PAHALIYA PATLADI

2015 yılının yaz aylarında ürettiği dört silindirli araçlar ile dizel modellerinde hile yaptığı ortaya çıkan Volkswagen, aylarca dünya gündeminde ilk sırada kalmıştı. Ürettiği bu modelleri ile ABD’de yapılan çevre kirliliği ve karbon salınımı testlerinden geçmek için korsan yazılım hazırlayan ve bu sayede test değerleri olması gerekenin 40 altında çıkan Volkswagen, olayların duyulmasından kısa bir süre sonra hatasını kabul etmişti. Üst yönetim kadrosunu baştan aşağıya değiştiren Volkswagen olayların yaşandığı sırada şirketin CEO’su olan Martin Winterkorn’un yerine Matthias Muller’i göreve atamıştı.

HEM İTİBARINI HEM DE SATIŞLARINI KAYBETTİ

Matthias Müller yönetiminde ilk olarak şirketin zedelenen imajını düzeltmek için planlama yapan Volkswagen, marka bilinirliği ve tüketici alışkanlıkları nedeniyle çok büyük satış kaybı yaşamadı. Ancak şirketin itibarı bu sahtecilik nedeniyle yerle bir oldu.

Sadece itibar ve satış kaybı endişesi taşımayan Volkswagen’i bekleyen bir başka tehlike ise ABD başta olmak üzere birçok ülkede hakkında açılan çevre davaları oldu. Bu davalarda milyarlarca dolarlık tazminat ödeme riski taşıyan Volkswagen, sonrasında bu süreçlerle ilgili hukuk savaşı başlattı.

Volkswagen ABD hükümeti ile anlaştı
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.