Vatandaş artık o testler için para ödemeyecek

Görülme sıklığı az olan hastalıklar için ya da kanser vakalarının bazı genetik incelemelerinde yapılan ve nadir testler olarak geçen işlemler için vatandaştan artık para alınmayacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni biz düzenleme ile görülme sıklığı az olan ya da kanser gibi vakalarda yapılan ve nadir testler olarak geçen işlemler için vatandaştan artık para alınmayacağı duyuruldu.  Bu testlerin ücreti yeni düzenleme ile artık devlet tarafından karşılanacak.

Ücretsiz işlemler arasında binde 10 oranındaki nadir testler de var

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş tarafından yapılan açıklamada tüm hastalıkların tedavi ve tanısı için yapılan testlerin devlet güvencesinde ve ücretsiz olarak yapıldığı belirtildi. Tanı ve tedaviler için yaklaşık olarak binde 10 oranında nadir testlerin de bulunduğuna dikkat çekilerek bu testlerin bazılarının yeni teknoloji olması sebebi ile tüm hastanelerde yapılamadığı da belirtildi.  Ayrıca Eyüp Gümüş, hekimlerin talebi olduğu takdirde ülkemizde yapılamayan bazı testlerin yurtdışında yapılmasını sağladıklarını da belirtti.

Hastanelerde hiçbir vatandaş hiçbir sebeple mağdur edilmeyecek

Ayrıca nadir görülen bazı hastalıklarda kanser vakalarının genetik incelemeleri başta olmak üzere bazı testlerin rutin kullanımda çok fazla yer almadığı da açıklamada yer aldı. Bu sebeple her hastanede bulunmayan bu uygulamaların vatandaşı da mağdur etmemesi adına hastanın ya da yakınlarının cebinden para çıkmadan işlemi yaptırabilmeleri için yeni bir düzenleme yaptıklarını belirttiler. Gümüş bu testlerin hepsinin olmasa da bazılarının Türkiye’de bazı merkezlerde yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Uygulama kurye sistemi ile çalışıyor

Vatandaşın cebinden para çıkmadan bu işlemleri yaptırabilmesi adına Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından nadir testlerle ilgili alım yapacağı duyuruldu. Kurye sistemi ile çalışacak olan bu sistem hastanın talebi ve ihtiyacı doğrultusunda hastanın testi adrese gönderilecek ve hasta bu testler için herhangi bir ücret ödemeyecek.  Kamu Hastaneleri Kurumu testi kendi imkanlarıyla yapamıyor ise ilgili merkezler aracılığı ile hizmet alacak.

Vatandaş artık o testler için para ödemeyecek
4.7 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.