Uzun süre strese maruz kalanlar kilo alıyor

Aşırı kilo ve dengesiz beslenme çağımızın en sık görülen rahatsızlıkları arasında başı çekiyor. Avrupa kıtasından Amerika kıtasına, Asya’dan Avustralya kıtasına varıncaya kadar birçok ülkede obeziteye karşı savaş başlamış durumda…

Bilim insanları obeziteye yol açan en önemli neden olarak kişilerin aşırı beslenme alışkanlıklarına karşın hareket etme konusunda bir o kadar noksan olmasını gösteriyor. Yani temel mantık olarak bakıldığında gün içerisinde aldığımız besinler yoluyla vücudumuza giren karbonhidrat, yağ ve şeker miktarını tüketecek kadar enerji harcamıyoruz. Bu nedenle vücudumuza alınan karbonhidrat, şeker ve yağ gibi bileşenler vücudumuzda yağa dönüştürülerek bir yerlerde depolanıyor. İşte bu durumun kronikleşmesi durumuna obezite deniyor.

Spor yapmama ve aşırı beslenme birbirini destekliyor

Obezite hastalarında aşırı yağlanma nedeniyle vücudun hareket kapasitesinin azalması sonucu daha az hareket etme ve buna bağlı olarak daha az kalori yakma gibi kısır bir döngü baş gösteriyor. Bu da kartopu etkisi yaparak kişilerin aşırı kilo olmasına neden oluyor. Aşırı kilo yani vücutta daha fazla yağ birikmesi sonucunda her biri hayati görev üstlenmiş olan kalp, karaciğer, böbrek başta olmak üzere organlarımız işlevini yerine getiremez oluyor. Aynı şekilde yine bize hayat veren oksijeni kan ile organlarımıza ve vücudumuzun her noktasına taşıyan damarlarda tıkanıklıklar yaşanıyor. Özellikle kalp damarlarında yaşanacak olan tıkanıklıklar obezite hastalarındaki en temel riski oluşturuyor.

4 yıl boyunca 2 bin 400 kişi incelendi

Ancak obezite sadece düzensiz beslenme ve spor yapılmamasından kaynaklanmıyor. İngiliz bilim insanlarının son araştırmasına göre, uzun süre strese maruz kalan insanlarda obezite riskini yüksek olduğu saptandı. Bunun belirlemek için ise vücudumuzu strese girdiğinde salgıladığı kortizol hormonunu seviyesini incelediler. Hastaların saç teli üzerinden yapılan analizde birkaç aya gibi bir süre boyunca kortizol hormonuna rastlanan bireylerin daha fazla kilo aldığı gözlemlendi. 2 bin 500 kişiden 4 yıl boyunca alınan saç örneklerinden elde edilen verilere göre, vücut kitle endeksi 30 veya daha fazla olan deneklerde kortizon seviyesinin daha yüksek olduğu ortaya kondu.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.