Uzmanlar uyarıyor! Yaşa göre beslenin

Kilo vermek özellikle bayanların çok istediği bir durum olsa da uzmanlar kiloya göre değil de yaşa göre, beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Gençken sağlıklı beslenen kişilerin ilerleyen yaşlarda daha dinç ve sağlıklı vücuda kavuştuklarını belirten uzmanlar, bu sayede hastalıklardan da korunduklarını sözlerine ekledi.

SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE BESLENİLMELİ

Kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşaması ve kilo verebilmesi için vücut kilosuna göre değil yaş durumuna bağlı olarak kilo vermek oldukça önem taşıyor. Bu şekilde yaşlılıkta da sağlıklı bir vücuda sahip olmak kolaylaşıyor. Bilinçsizce sadece kilo vermek amacı ile yapılan şok diyetler kişilerin sağlığına büyük zararlar veriyor.

İhtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamayan vücutta problemler çıkmaya başlıyor. Bu yüzden konsantrasyon güçlüğü yaşanırken günlük hayatta ve özellikle iş verimliliğinde düşüşler görülüyor. Dolayısı ile hayat temponuz, yaşınız ve kilonuz hep beraber dikkate alınarak kilo vermesi oldukça önem taşıyor.

GENÇ YAŞTAKİ KİŞİLER ÖĞÜNLERİ ATLAMAMALI

Özellikle 15-30 yaş aralığında metabolizmanın hızlı çalıştığını vurgulayan uzmanlar, bu yaş grubundakilerin sevdikleri yemekleri tüketerek de ince olabileceklerine dikkat çekiyor. Çok fazla abartılmadan belli miktarlarda beslenilebileceği gibi özellikle kahvaltının atlanmaması gerekiyor çünkü bu yaş grubu için kahvaltı yapmak büyük önem taşıyor.

40 YAŞINDAN SONRA KALP SORUNLARI ÇIKABİLİR

Özellikle yaz aylarına başlarken hızlı kilo verme amacı ile yapılan rejimler ve dengesiz beslenmelerin 40 yaş sonrasında sorunlara yol açarken özellikle kalp rahatsızlıkları ile karşı karşıya getiriyor. Gençlerin çok fazla fiziksel hareket halinde olmasından dolayı yeterli proteini olması gerekiyor.

30-40 yaş aralığında olan kişilerin ileriki yaşlar için sağlık depolamaları önem taşıyor. Özellikle kaliteli yağlar tüketerek, kalorisi yüksek gıdalardan uzak durarak ve egzersiz yaparak bunu gerçekleştirebilmek mümkün.

İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURULMALI

40-55 yaşındakiler ise yağ kullanımını azaltmanın yanı sıra vitamin, mineral ve lif yönünden zengin gıdaları tüketmeleri oldukça önem taşımaktadır.

55-65 yaşındakiler de ise yine protein almak şart olmakla birlikte meyve ve sebzenin yeterli kadar tüketildiğinden de emin olmalıdır. Ayrıca sadece et tüketmemeli ve işlenmiş gıdalar ise asla tüketilmemelidir.

Uzmanlar uyarıyor! Yaşa göre beslenin
4.9 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.