Uydudan internet kullanmanın bedeli ucuzluyor!

Bir süredir beklenen haber geldi. Geniş bant internet için kullanıcıları sevindiren bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’ndan geçerek onaylanan yeni kararlar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı ve resmen yürürlüğe girdi.

Alınan yeni kararlara göre geniş bant internet servisleri için uydu terminallerinden alınan birçok bedel sıfırlandı ya da indirime gidildi. Konuya ilişkin Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) bir açıklama yayınlayarak uydu üzerinden geniş bant internet hizmeti alanlara beklenen müjdeyi verdi ve fiyatlarda yakın bir zamanda indirime gidilmesinin beklendiğini duyurdu.

UYDUDAN İNTERNETİN YAYILMASINDAKİ ÖNEMLİ BİR ETKENDİ

Genişbant internet uydu terminallerinden şimdiye kadar alınan ek bedeller ve harçlar nedeniyle uydu üzerinden internet erişimi son kullanıcılar için çok cazip değildi. Çünkü uydu üzerinden hizmet dağıtan şirketlerden alınan bu ekstra bedeller fiyatların yükselmesine neden oluyor, bu nedenle de uydu üzerinden internet hizmeti bir türlü yaygınlaşamıyordu.

DİĞER SERVİSLERDEN ALINMIYOR

Öte yandan genişbant internet terminallerinden alınan telsiz, kullanım ve ruhsat bedelleri alternatif internet hizmetlerinden (İnternet, ADSL, fiber ve mobil internet hatları gibi) çok uzun yıllardır alınmıyordu. Yapılan son düzenleme ile uydu üzerinden genişbant internet servisleri de alternatif internet dağıtım modelleri ile fiyat anlamında rekabet edebilir hale geldi. Alınan bu bedeller nedeniyle sunulan son fiyatta yaklaşık yüzde 10 civarında bir ilave maliyet müşterilere yansıtılmak zorunda kalınıyordu.

4 YILDIR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYORDU

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak da yaptığı açıklamasında yaklaşık 4 yıldır yetkililere bu konu üzerinde çalışma yaptıklarını bu haksız rekabet yaratan tabloyu ortadan kaldırmak için çalıştıklarını belirtti. Gerek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gerekse Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ile yürütülen temaslar sonucunda vatandaşların lehine olan bir kararın alınmasını sağladıklarını söyleyen Arıak, artık uydu üzerinden genişbant internet hizmeti daha cazip fiyatlarla vatandaşa sunulabilecek. Arıak, bu sayede uydu üzerinden internete girenlerin sayısında ciddi bir artış beklediklerini de sözlerine ekledi.

Uydudan internet kullanmanın bedeli ucuzluyor!
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.