USTA YAZILIMCI 6 YIL HİÇ ÇALIŞMADAN MAAŞ ALDI

Teknoloji dünyasının ünlü sosyal haber sitelerinden Reddit üyesi bir kullanıcı, çalıştığı yazılım yeteneği sayesinde hiçbir iş yapmadan 6 yıl boyunca maaş aldı.

Gerçek ismi açıklanmayan FiletOfFish1066 kod adılı Reddit kullanıcısı, Bay Area isimli teknoloji şirketinde 6 yıl önce işe ilk başladığı dönemlerde, bütün gün sorumluluğunda olan görevleri dikkatlice analiz etti.  O zamanlar usta bir yazılımcı olan FiletOfFish1066 (kendi bulduğu kısaltması ile FOF) ilk olarak bütün yaptığı işleri farklı başlıklar altında toplamayı başardı. Sonrasında bu işler için bir yazılım yapmayı denedi ve başarılı da oldu. Sadece sekiz ayını alan bu yazılım sayesinde işinin en önemli parçası olan şirket bünyesindeki geliştiricilerin ürettiği yazılımları test edip gereken raporları hazırlayacak bir formül bulmayı başardı.

İlk sekiz ayın ardından 6 yıl boyunca işe sadece oturmak, tüm gün oyun oynamak, internette sörf yapmak için gitti. Sessiz, sakin bir kişiliğe sahip olduğu için çok az kişiyle diyalog kuruyordu ve bu nedenle kimse onun çalışmadığından şüphelenmedi. Çünkü yapılması gereken tüm işler zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılıyordu.

Yıllık kazancı 95 bin dolar olan FOF, 6 yıl kesintisiz bir şekilde maaşını aldı.  FOF, kendi ifadelerine göre bütün gün ofiste online oyunlar oynadığını, Reddit başta olmak üzere forum sitelerinde takılarak ilk 8 ay dışında kalan 6 yıl boyunca 50 saat bile çalışmadığını itiraf etti.

Teknoloji camiası ikiye bölünmüş durumda, bu durum anlaşılınca işten kovulan FOF’un aslında işini aksatmadığını savunanlar kadar, böyle bir yazılımdan şirketteki müdürlerini haberdar etmeyip kendisine haksız bir avantaj sağladığını düşünenler de var…

Ancak 6 yıl boyunca çalışmadan her ay 7 bin dolar maaş almasının handikapını ise işsiz kaldığı bu günlerde yaşıyor.  Çalışmadan geçen süre boyunca yazılım yeteneğini güncellemediği için kodlamayı unuttuğunu söyleyen FOF,  eskiden bildiği birçok bilgiyi öğrenmek için ders çalışmaya başlamış.  Neyse ki yazılım konusunda bildiklerini yeniden hatırlamaya çalışan FOF, bu dönemde biriktirdiği 200 bin dolar sayesinde yeterince vakti bulunuyor.

USTA YAZILIMCI 6 YIL HİÇ ÇALIŞMADAN MAAŞ ALDI
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.