Türkiye’nin en iyi üniversitesi ODTÜ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 2009 yılından bu yana her yıl düzenli olarak hazırlanan Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasının 2016 yılı sonuçları belli oldu.

Enformatik Enstitüsü bünyesinde bulunan University Ranking by Academic Performans (URAP) Araştırma Labaratuvarları tarafından yürütülen çalışma tamamlandı. Türkiye’deki üniversiteler tarafından önemli bir referans kaynağı olarak kabul edilen araştırmanın bu yılki birincisi ise yine değişmedi ve ODTÜ oldu.

9 FARKLI KRİTERE GÖRE SIRALANDILAR

Türkiye’de eğitimlerini sürdüren 130 üniversitenin dahil edildiği araştırmada 9 farklı kriter belirlenerek, puanlanıyor ve üniversiteler bu puana göre sıralanıyor.

Değerlendirmeye alınan 9 kriter arasında, makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı  yer aldı. Bu kriterlerin her biri Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) ve Web of Science / InCites gibi veri kaynaklarından alınarak değerlendirmeye dahil edildi.  Projeyi geçekleştiren URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, bu çalışmanın Türkiye’deki eğitim kalitesinin daha da yükselmesine yardımcı olacağını üniversitelerin kendi durumları hakkında yardımcı olacağını belirterek, üniversitelerin akademik performanslarını gözler önüne sermek istediklerini ifade etti.

iste-turkiyenin-en-iyi-bes-universitesi

İŞTE TÜRKİYE’NİN EN İYİ 5 ÜNİVERSİTESİ

Sıralamada ilk sırayı 736,84 puan ile ODTÜ alırken 700,86 puan alan Hacettepe Üniversitesi ikinci, İstanbul Üniversitesi ise 680,18 puanla üçüncülükte yer aldı. Dördüncü ve beşinci sırada yer alan üniversiteler ve aldıkları puanlar ise Ankara Üniversitesi (680,18 puan), İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (663,51 puan)

EN DÜŞÜK PUANI AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ ALDI

130 üniversite arasında yapılan URAP araştırması sonuçları arasında son sıradaki 5 üniversite ve altıkları puanlar ise şöyle:

Gediz Üniversitesi (147,94 puan), Yeni Yüzyıl Üniversitesi (120,87 puan), Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (120,16 puan), Mardin Artuklu Üniversitesi (93,16 puan) ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi(92,72 puan).

Türkiye’nin en iyi üniversitesi ODTÜ
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK

İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.