Türkiye’de Sigaraya Harcanan Miktar Yılda 25 Milyar Dolar

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) tarafından bu sene dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Sigarayla Savaş Konferansı İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yapıldı.

Konferansın moderatörlüğünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Melahat Dönmez üstlenirken, konuşmacı olarak da uzman doktor Ender Saraç, CNN Türk Hava Durumu Sunucusu Bünyamin Sürmeli, İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) Başkanı Dr. Ali Demirbağ, araştırmacı yazar Perihan Usta ve Habertürk Haber Spikeri Buse Biçer yer aldı.

Konferansta ilk sözü İstanbul Aydın Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli alırken, İzmirli, tütün kullanımını kontrol etmek amaçlı konulan yasakların sigarayla mücadele kapsamında oldukça değerli çabalar olduğunu vurguladı. Bu yasaklar sonrasında, Türkiye’deki sigara kullanımında ciddi farklılıkların göze çarptığını ifade eden İzmirli, “Dünyada bu konuda, bu kadar zamanda, bu kadar büyük gelişme kat eden bir başka ülke yok. O kadar ki, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre Türkiye, sigarayla savaş konusunda WHO’nun tüm kriterlerini sağlamayı başaran ilk ve tek ülke” dedi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Yadigar İzmirli gibi Türkiye’de tütün kullanımı konusundaki yasakların ülkedeki sigara tüketimini azalttığını vurguladı. Bunun dışında Aydın, ülkede her yıl yaklaşık olarak 25 milyar doların sigaraya harcandığını belirtti: “Bu miktarın 15 milyar doları doğrudan sigara tüketimine, 10 milyar doları ise sigaranın sebep olduğu hastalıklara harcanmakta”.

“Baskıyla Sigara Bıraktırılamaz!”

Konuşmacılar arasında bulunan Dr. Ender Saraç, sigarayı bırakma konusunda önemli bir hususa parmak basarak, sigaranın baskıyla bıraktırılamayacağını çünkü sigara içiminin temelde sevgi ve şefkat eksikliğine dayandığını belirtti. Sigarada yer alan karbonmonoksit ve azot oksitin, vücutta oksijen emilimini azalttığını söyleyen Saraç, bu sebeple sigara tüketiminin felç, kalp krizi gibi ağır hastalıklara davetiye çıkardığı vurgusunu yaptı.

ITSEB Başkanı Demirbağ da sigarayla mücadele konusunda İngiltere’nin yaptıklarından bahsetti. İngiltere’nin yasaklar konusunda oldukça katı bir tutum sergilediğini belirten Demirbağ: “2007 yılında İngiltere’de tüm kapalı alanlarda, 2015’te de araç içinde çocuk olması halinde sigara kullanmak yasaklandı. O kadar ki, sigara kullanan bir ailenin çocuğunu, devlet koruma altına bile alabiliyor. 2012-2013 yılları arasında, İngiltere’nin sigarayla savaş için harcanan meblağ, yaklaşık 58 milyon sterlin” dedi.

Son olarak sözü alan araştırmacı yazar Perihan Usta da sigarayla mücadelenin bireyin zihinsel mücadelesi de olduğunu söyleyerek sigara ve zihin ilişkisine değindi: “Sigara kullanımıyla zihinde geliştirilen zevk, haz ve hoşnutluk gibi olumlu duygular, zihinden atılıp sigaranın zehir olduğu kodlanmadığı sürece, sigara zihinden silinemez.”

Konferansın sonunda tüm konuşmacılara plaket verilirken akabinde yapılan genel kurulda Dr. Mustafa Aydın yine Türkiye Sigarayla Savaş Derneği başkanı olarak seçildi.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.