Türkiye’de 2.5 milyon kişi bu hastalığın pençesinde!

Omurga bozukluğu olan skolyoz hastalığı ülkemizde 2.5 milyon insanda görülüyor. Tedavinin en erken zamanda başlaması daha iyi sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor.

Skolyoz rahatsızlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hacer Özçelikörs, önden bakıldığında sırt ve belde görülen sağa ya da sola eğilmiş olan omurganın skolyoz rahatsızlığına işaret ettiğini açıkladı. Ülkemizde 2.5 milyon skolyoz hastası olduğuna değinen Dr. Özçelikörs, çocuklukta ve ergenlikte görülen bir rahatsızlık olsa da skolyozun, kadınlarda 10 kat daha fazla görüldüğüne dikkat çekti. Çocuklukta görülen bu rahatsızlığın genç kızların ergenliğe girdiği zamanda çok rastlanıldığına değindi. Kişinin büyümesi ile birlikte skolyozun da arttığını belirtti.

SKOLYOZUN PEK ÇOK ÇEŞİDİ VARDIR

Skolyozun çeşitleri olduğunu belirten Özçelikörs, sebebi bilinmiyor olsa da en fazla ideopatik skolyozun görüldüğüne dikkat çekti. İkinci olarak özellikle kas ya da sinirlerin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan nöromusküler skolyoz olduğunu söyleyen Özçelikörs, üçüncü olarak hamilelik döneminde enfeksiyonların sebep olduğu yani bebeğin anne karnındayken yakalandığı konjenital skolyoz olduğunu ekledi. Ayrıca; omurgaların kırılması, bağ dokularının hasar görmesi, romatizmaya bağlı olarak çıkan hastalıklar, omurgaların enfeksiyon kapması, metabolizmayı etkileyen rahatsızlıklar ve genetik sebeplerin de skolyoz hastalığına yol açtığını sözlerine ekledi.

skolyoz-hastaligi-erken-teshis-onemli

ERKEN TEŞHİS TEDAVİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi skolyozdada erken teşhisin önemine değinen Özçelikörs, fiziksel muayenenin iyi yapılması gerektiğini özellikle çocuklarda düzenli olarak kontrole gidilmesi gerektiğini belirtti.Cobb açısı 40 derece ya da daha altında olanlar için cerrahi bir işleme gerek olmadığını belirten Özçelikörs, tam tersi durumda bu müdahalenin gerekli olduğunun altını çizdi. Cerrahi müdahalede çiviler yardımı ile omurganın düzeltildiğini söyleyen Özçelikörs, hastanın durumuna göre fizik tedavi de uygulandığını, fizik tedavi ile kasların güç kazanmasını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. Özçelikörs, uzmanın hastayı gözlemleyerek en doğru ve gerekli tedaviyi sunacağına dikkat çekti.

KORSENİN PAYI BÜYÜK

Korsenin çok önemli bir tedavi aracı olduğunu söyleyen Özçelikörs, kişiye özel korseler üretildiğine dikkat çekti. Hem egzersiz hem de korse kullanımı ile en iyi tedavinin gerçekleştirildiğini belirten Özçelikörs, korsenin en az 20 saat kullanılmasının gerekliliğe dikkat çekti.

Türkiye’de 2.5 milyon kişi bu hastalığın pençesinde!
4.9 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.