Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kuruluyor

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulmasına yönelik anlaşma sağlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Hiroshi Oka bu anlaşmayı imzaladı.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE İMZA TÖRENİ

Konu ile ilgili Çankaya Köşkü’nde imza töreni düzenlendi. Burada konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, iki ülkenin kardeş olduğunu ve kurulacak bu üniversite ile iki ülke içinde güzel gelişmelerin yaşanacağını vurguladı. Türkiye ve Japonya’nın milli bayraklarına bakıldığında benzerlikler olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bayraklarda kırmızı ve beyaz rengin olduğunu ayrıca ay, yıldız ve güneşin bulunduğunu vurguladı. Bunu her iki ülkenin de kendi içerisinde yükselen güneş olarak anlamlandıran Yılmaz, Japonya ve Türkiye’nin bu üniversitenin açılması ile birlikte hem bilim ve teknoloji alanına, hem de dünya barışına katkı sağlayacaklarını ekledi.

turk-japon-ismet-yilmaz

İKİ ÜLKENİN DOSTLUĞU PEKİŞECEK

Konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da konuşma yaptı. Üniversitenin hayırlı olmasını dileyerek bu fikrin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe’ye ait olduğunu vurguladı. Uzun yıllardır dost olan Türkiye ve Japonya’nın bu üniversite ile ilişkilerinin daha da iyileşeceğinin altını çizen Kalın, dolayısı ile bu üniversitenin yerinin özel kalacağını ifade etti. Bu üniversitenin dünyada öncülerden olması için çabalandığını vurgulayan Kalın, Japonya’nın birikimi ve Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ile üniversitenin ilgi çekici ve önemli yerlerden biri olacağını sözlerine ekledi.

BU PROJE DOSTLUK VE GÜVEN ÜZERİNE KURULDU

Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ile Türk ve Japon yetkililerin de katıldığı imza töreninde, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Hiroshi Oka da bir konuşma gerçekleştirdi. Kendi ülkeleri ve Türkiye’nin dayanışma halinde olduğuna dikkat çeken Oka, bu anlaşmanın imzalanması ile gurur duyduğunu belirtti.

İki ülkenin birlikte çalışmasından mutluluk duyduğunu dile getiren Oka, bu proje ile Türkiye’nin kalkınmasının olumlu bir şekilde etkileneceğini söyledi. Japonya ve Türkiye’nin bu projeyi dostluk ve güven üzerine kurduklarını vurgulayan Oka, bu şekilde devam edilmesini dilediğini sözlerine ekledi.Ayrıca kurulacak bu Türk-Japon Bilim ve TeknolojiÜniversitesi ile iki ülke halkının da daha fazla kaynaşacağını ve ilişkilerinin güçleneceğini sözlerine ekledi.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kuruluyor
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.