Türk eğitim sisteminde yeni müfredat heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığı, bir süredir üzerinde çalıştığı yeni müfredat taslağında sonlara yaklaştı. Müfredat üzerinde temel hatların oluşturulduğu ve Türkiye’deki tüm eğitim kademelerini kapsayan müfredat değişikliği hedeflendiği bildirildi. Yeni müfredat çalışmalarında 50’den fazla zorunlu dersin programı önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve kamuoyunun bilgisine sunulacak. Yeni müfredat konusunda öğretmenler başta olmak üzere tüm Türkiye’deki eğitimcilerin görüşleri alınacak.

Vakıf ve derneklerin yanı sıra yeni müfredat çalışmasına yönelik bilgiler öğretmenleirn mail adreslerine ve telefonlarına gönderilecek. Sadece öğretmenler değil, okul yöneticilerinden konuyu tartışmak üzere zümre kurulması yönünde 81 ildeki okullara yazı gönderildi.

Oluşturulacak tartışma ortamının ardından Şubat ayının ortalarında EBA üzerinden öğretmenlerin soru soracağı bir canlı platform da oluşturulacak.

Yeni müfredatta ne gibi farklılıklar olacak?

Diğer Avrupa ve gelişmiş dünya ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’nin eğitim sistemindeki en temel sorunlardan olan öğrencilerin sentez ve muhakeme yeteneğini geliştirmeye yönelik müfredat düzenlemesi yapılması olacak. Ayrıca resim, beden eğitimi, müzik, el işi dersleri gibi derslerin sayıları artırılacak. Ders programlarının içerindeki seçmeli derslerin çeşitliliği sağlanacak ve spor, sanat, kişisel beceri gibi alanlarda yeni dersler eklenecek. Ayrıca temel derslerin sayısı azaltılırken, içerikleri de sadeleştirilip kolaylaştırılacak. Azalan bu temel derslerin yerine, beceri, sanat ve beden eğitimi derslerinin sayısı artırılacak.

Yeni planlanan eğitim müfredatında beden eğitimi, müzik gibi derslere katılımın artırılması hedeflenirken, bu derslerde öğretmenler hatta tüm okul personelinin katılımcı olması sağlanacak. Tam gün eğitim sistemine geçilecek olması nedeniyle, tam gün eğitim veren okullarda her gün özel spor saatleri konacak.

Müfredat 9 önemli eksende hazırlandı

Ayrıca müfredat hazırlanırken 9 ana eksen üzerinde çalışmalar yürütülürken bu eksenler, Tarih bilinci, Atatürkçülük, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi, Yaşam becerileri, değerler eğitimi, Milli Eğitim Kalite Belgesi, Sağlıklı yaşama, 21. Yüzyıl becerileri ve Türkiye yeterlilikler çerçevesi olarak belirlendi.

Türk eğitim sisteminde yeni müfredat heyecanı
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.