TÜRKÖK’te hedef 500 bin kök hücre

Kızılay, Türkiye’nin ilik arayışında yurtdışına bağımlı olma durumunu ortadan kaldırmak için TÜRKÖK projesini ortaya çıkardı. Bu proje ile 500 bin kök hücresi bağışı yapabilecek kişiyi hedefliyor. Kök hücre konusunda önemli olan kan plazma ürünlerini Türkiye’de de üretmeyi hedefliyor. Kızılay’ın diğer bir hedefi de yılda 800 milyon lira karşılığında dövizin ülkemizin kazanması.

Kızılay’ın kök hücre arayışındaki yurtdışı bağımlılığını kırmak için oluşturduğu TÜRKÖK projesi, lösemi gibi kanser türlerinin ve diğer önemli hastalıkların tedavisini karşılamak için 2014 yılında Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ile hizmet vermeye başladı.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan kök hücre arayışında yurtdışı bağımlılığını kırmak için TÜRKÖK projesinde hedeflerinin 500 bin gönüllüye ulaşmak olduğunu söyledi. TÜRKÖK projesininiki yılda sınırları aşıp çoğu ülkeye örnek olduğunu belirten Kerem Kınık, bu projenin uygun ilik arayışının yurtdışı ayağını kıracağını söyledi.

TÜRKÖK projesinin kök hücre bağışçısı 48 yaşında olan Arzu Topuzdağ ve 24 yaşında olan Havva Kaya, bağış sürecinde yaşadıklarını anlatarak herkesin bağışçı olması gerektiğini söyledi ve herkese çağrıda bulundu.

155 BAŞARILI NAKİL YAPILDI

Kerem Kınık, 160 binden fazla bağışçının kemik iliği verdiğini belirterek Amerika’sından Hindistan’ına kadar çoğu ülkenin kemik iliği için sıraya girdiğini ve Türkiye’den tarama talebi ettiğini aktardı. Hatta bu talepler doğrultusunda yurt dışından 14 uygun kök hücre eşleşmesinin tespit edildiğini ekledi. Gönüllü kök hücre bağışçılarından 155 tane başarılı nakil yapıldı. Kınık, bu proje ile amaçlarının 500 bin bağışçıyı bu sisteme dahil etmek, kayıtlarını tutmak olduğunu belirtti. Gönüllü kök hücre bağışçı bulmak için, Kan ve Kan Ürünleri Kanunu çerçevesinde mevcut yaklaşık 4 bin 500 kişilik bağışçı kaydından da yararlanacağız dedi.

800 MİLYON LİRA KARŞILIĞ DÖVİZ ÜLKEMİZDE KALACAK

Kan için kullanılan plazma ürünlerinin ülkemizde de üretmeye başlayacaklarını planlayan Kınık, Sağlık Bakanlığı ile çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bu projenin sonuna yaklaştıklarını yıl sonunda üretime geçmeye başlayacaklarını belirtti. Bu üretme çalışması sayesinde yılda 800 milyon lira karşılığında döviz ülkemizde kalacak.

TÜRKÖK’te hedef 500 bin kök hücre
4.9 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.