Türkiye yurtdışında akademisyen yetiştirecek

Mili Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl burslu olarak yüksek lisans eğitimi verilecek alanlarda öncelik savunma sistemleri, enerji, havacılık ve uzay araştırmaları bölümlerinde olacak.

MEB Türkiye’nin bazı alanlarda yetişmiş insan kaynağını gidermek amacıyla bu yıl verilecek  burslu yurtdışı yüksek lisans eğitimlerinde bazı alanlara öncelik tanınacağını bildirdi. MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi’nin açıklamalarına göre bu yıl 900 öğrencinin 500 tanesinin üniversiteler adına kalan 40 tanesinin ise 9 farklı kurum ve Meb adına yurtdışı lisans üstü eğitime gönderileceğini açıkladı. Bu yıl ilk kez bakanlıklara da verilen bu bursun oldukça önemli olduğuna değindi. Enerji Tabii ve Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için bu yıl ilk kez burs verileceğini söyleyen Çiftçi bu bursların bu bakanlıklara tahsisi oldukça önemli dedi.

KENDİ ALANLARINDA EN SEÇKİN ÜNİVERSİTELERE GİDECEKLER

Üniversiteler adına yapılacak olan burslu gönderimlerde ise bazı alanların öne çıktığını ve bu alanların savunma sistemleri için 14, enerji alanı için 18, havacılık ve uzay araştırmaları için ise 28 kontenjan şeklinde olduğunu belirtti.  Öncelikli alanların Türkiye’nin ihtiyacı olan alanlarda yetişmiş insan gücü olduğuna dikkat çeken Çiftçi, MEB burslusu olarak 46 ülkede 3 bin 886 öğrencinin bulunduğunu bildirdi. Bu yıl gönderilecek 900 öğrencinin de farklı ülkelerde, kendi alanlarında dünyanın en seçkin üniversitelerine gideceğini belirtti.

Ayrıca yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde de müşavirlik ve ateşeliklerin güçlendirileceğini ve burs alan öğrencilerin okul, sağlık ve kırtasiye malzemesi gibi ihtiyaçlarını da giderdiklerini belirtti. Öğrenciler yurtdışı eğitimlerini bitirdikten sonra ise ülkeye döndüklerinde mecburi hizmetlerini yapacaklar. Bu mecburi hizmet çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmak olacak. Ayrıca MEB de uzman olarak ya da diğer kamu kuruluşlarında belirli görevlere atanacaklar. Yurtdışında lisansüstü eğitim görmek isteyen adaylar ise 26 Ekim – 2 Kasım tarihlerinde ÖSYM resmi web sitesinden t.c kimlik numaraları ve şifreleri ile başvuru yapabilecekler. ABD’de eğitim alacak öğrenciler aylık 1780 dolar, İngiltere’de eğitim alacaklar 1200 pound burs aldıklarını belirten Çiftçi, ayrıca öğrencilerin ailelerinin de sağlık giderlerini karşılamak için bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Türkiye yurtdışında akademisyen yetiştirecek
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.