Türkiye siber saldırılarda 7. sırada

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye’nin dünyada DDOS saldırısına uğrayan ülkeler arasında yüzde 6 ile 7’nci sırada yer aldığını belirterek, “Bilişim sektöründe siber güvenlik kavramı, önümüzde süreçte kişileri, işletmeleri ve ülkeleri en çok ilgilendiren konulardan biri olacak.” dedi.

International Data Corporation (IDC), Kamu Bilişimcileri Derneği, Bilgi Güvenliği Derneği ve ISSA Türkiye iş birliğiyle düzenlenen Kamu Bilişim Zirvesi, “Kamuda Dijital Dönüşüm” paneliyle başladı.

Acarer, burada yaptığı konuşmada, ilginç bir sektör olan bilişim sektörünün hızla geliştiğini, bu nedenle dün, bugün ve yarının tanımını yapmanın zor olduğunu söyledi.

Acarer, geçen yıl yüzde 28 olan mobil iş gücü oranının, gelecek yıl yüzde 31, 2019’da ise yüzde 34 olacağını belirterek, “Geçenlerde bir tespit vardı, 1 ton demirin bedeli iPhone 7’den daha az. Rakam doğru mu diye baktım, daha da dramatik, bir iPhone 7’nin fiyatı, 2 ton demire eşit.” dedi.

SİBER GÜVENLİK GELECEKTE DAHA ÖNEMLİ OLACAK

Türkiye’nin, dünyada DDOS saldırısına uğrayan ülkeler arasında yüzde 6 ile 7’nci sırada yer aldığını ifade eden Acarer, bilişim sektöründe siber güvenlik kavramının gelecek süreçte kişileri, işletmeleri ve ülkeleri en çok ilgilendiren konulardan biri olacağını söyledi.

Acarer, en büyük değişimin “grafen” isimli “silisyum” malzemenin yerini alacak “saf karbon” malzemenin kullanılmaya başlanmasıyla gerçekleşeceğini belirterek, “Grafenle birlikte antenler, bataryalar, ekranlar ve en önemlisi sensörler çok küçülecek. Çok düşük güçte, hatta ortamdaki elektromanyetik alanda çalışan birçok cihaz ve sistem üretilmeye başlanacak. Sensörler o kadar küçülecek ki bunlar çevremizde her yerde kullanılacak ve bunların ürettikleri bilgiler, çok büyük dataları meydana getirecek.” ifadesini kullandı.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) sektöre en büyük zararının yönetici ve uzman personel düzeyinde gerçekleştiğini belirten Şıvka, bu alanda yetişkin insan gücü boşluğunun oluştuğunu söyledi.

Kamuda yapılan çalışmalarda genellikle zarara bakıldığını, yarara bakılmadığını bu nedenle de kamu kurumlarında yapılacak çalışmalarda ve projelerde öncü olmak yerine başka kurumlar tarafından denenen çalışma ve projelerin tercih edildiğine işaret eden Şıvka, “Hiçbir kamu kurumu yöneticisi yeni projelerde risk almak istemiyor. Kamudaki yöneticilerin risk alması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye siber saldırılarda 7. sırada
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.