Türk Telekom’dan 16,1 milyar lira kar

Türkiye’nin en önemli markalarından bir tanesi olan Türk Telekom 2016 yılını rekorlarla kapattı. 2005 yılında gerçekleştirilen özelleştirmeden sonra tarihin en büyük kar artışını elde eden Türk Telekom’un 2016 yılı karı bir önceki yıla göre yüzde 10,9 artarak, 16,1 milyar Türk Lirası oldu. 12 yıl önceki gerçekleştirilen özelleştirme ihalesinde Türk Telekom’un yüzde 55’i Suudi Arabistan merkezli Oger Telekom’a satılmıştı. Bu tarihten itibaren çok ciddi yatırımlar ve yeni şirket satın alımları yapan Türk Telekom, bünyesindeki şirketler ile Türkiye’de teknoloji sektörünün öncüleri arasında yer alıyor.

2016 yılı içerisinde dolar/TL kurlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yatırım maliyetlerinde ciddi artışlar yaşansa da Türk Telekom yılı rekor karla kapatmayı başardı.

Abone sayısında da rekor artış

Özelleştirme öncesinde sadece telefon şebekesi ve internet konusunda yatırımları bulunan Türk Telekom, özelleştirme sonrası Avea ve TTNet başta olmak üzere birok yeni marka yarattı. Bu markaların da sektöründe öncü şirketler olmasıyla birlikte Türk Telekom gücünü daha da artırmayı bildi. Türk Telekom Avea ve TTNet gibi tüm markalarını Türk Telekom markası altında bir araya getirme kararı aldığı 2016 yılında bir rekorda abone sayısında kırdı. Türk Telekom’un abone sayısı 38,9 milyona kadar ulaştı. Bu abone sayısı içerisinde en büyük artış geniş bant abonelerinde yaşandı ve sayı 8,7 milyonu geçti. Fiber internet hızında Türkiye’nin en iddialı servis sağlayıcılarından biri olan Türk Telekom’un bu alanda müşteri sayısı da 2 milyonun üzerine çıktı, Türkiye nüfusunun bulunduğu alanlar değerlendirildiğinde kapsama alanında nüfus ise 13,9 milyon ile 14 milyona dayanmış durumda.

Avea markasıyla yıllardır sektörde varlığını sürdüren Türk Telekom, mobil abone sayısı ise 18,6 milyon olarak açıklandı. 2015 yılında 932 bin civarında gerçekleşen mobil abone sayısıyla Avea, yeni adıyla Türk Telekom’un 2016 yılındaki mobil abone sayısındaki artış ise 1,3 milyonu buldu. Mobil abonelerinin akıllı telefon kullanma sıklığı anlamına gelen akıllı telefon penetrasyonu ise yüzde 66’dan 2016 yılı sonu itibarıyla yüzde 75’e ulaştı.

Türk Telekom’dan 16,1 milyar lira kar
4.8 Puan
Değerlendirme

Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.