Trifokal lensler sayesinde göz bozukluğu olanlar tedavi edilecek

Katarakt ameliyatı olanlarda kullanılan bir tedavi yöntemi artık gözü bozuk olanlarda da kullanılacak. Yakını ya da uzağı görememek fark etmeksizin bu konuda sıkıntı yaşayanlar artık “Trifokal Lensler” sayesinde gözlükten kurtulacaklar.

Konu ile ilgili önemli önemli açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, trifokal göz içi lens tedavisinin artık katarakt dışında görme bozukluğunda da kullanıldığını açıkladı. Kataraktan kurtulmak isteyenlerin bu tedaviden sonra gözlük de takmak istemediklerine dikkat çeken Hürmeriç, çok odaklı mercekleri bu konu ile ilgili olarak eski yıllardan beri kullandıklarının altını çizdi. Bu durumu daha iyi hale getirmek için gelişimden faydalanarak trifokal merceklerin kullanılmaya başladığına vurgu yapan Hürmeriç, bu tedavi ile sadece uzak ya da yakını göremeyenlerin değil ara mesafeleri de görmekte zorlananlar için netlik sağladığını vurguladı.

ARA MESAFE DE BU YÖNTEM İLE TEDAVİ EDİLİYOR

Ara mesafe denildiğinde kucakta tutarak kullanılan bilgisayar ekranının ya da arabadayken karşınızdaki gösterge panelinin bu duruma örnek olarak gösterilebileceğini söyleyen Hürmeriç, yani bu ara mesafenin 60-70 cm kol boyu olarak ifade edildiğini sözlerine ekledi. Ayrıca Hürmeriç, yeni trifokal lens yöntemi ile bu rahatsızlığın da düzeltilebildiğinin ve bu sayede hastaların gece şikayetlerinin de azaldığının altını çizdi.

Tüm görüş bozuklukları için kullanılan bu tedavinin katarakt tedavisi ile aynı olduğunu vurgulayan Hürmeriç, bu tedaviden bir hafta ya da en geç 10 gün sonra rahat bir şekilde görebileceklerini söyledi. Hatta bu durumun hastaya göre değişeceğini belirten Hürmeriç, ameliyattan sonraki gün bile normale dönen hastaların olduğunun altını çizdi.

18 YAŞ VE ÜZERİNDE OLAN HERKES YAPTIRABİLİR

Trifokal lens tedavisinin 18 yaşında ya da üzerinde olan herkese uygulanabileceğine vurgu yapan Hürmeriç, göz yapınızın bu ameliyata uygunluğun öğrenmek için uzman bir göz hekime başvurulması gerektiğini aktardı. Kişilerin yaşam kalitesini arttıran bir tedavi olduğuna dikkat çeken Hürmeriç, özellikle hayatında okuma ve görme ile ilgili işleri çok fazla yapanlar için mükemmel bir uygulama olacağının altını çizdi. Hürmeriç, bu işlere örnek olarak uzun süre bilgisayar kullanmak, çok fazla kitap okumak ve sık araba kullanmayı gösterdi.

Trifokal lensler sayesinde göz bozukluğu olanlar tedavi edilecek
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.