Trafikte hayat kurtaracak uygulama

Yerli olarak tasarlanan ve alıştırmalar yapılan büyük veri analiz platformuyla yapılan projede, trafik düzenini iyileştirmekte kullanılan sensör ve aletlerden toplanan çok sayıda bilgi, yapay zekayollarıylaçalışma yapılarak incelendi.

Türk mühendisleri, trafiğin düzenlenmesinde kullanılan çok sayıda sensörü ve cihazı, trafiğin aşırı durumlarını çok hızlı algılamalarını ve onlara müdahale konusunda kısa sürede müdahale edebilmelerini sağlayan bir uygulamaya dönüştürdü.

Trafik kazaları veya beklenmedik durumlar bir dizi aksaklığa neden olurken, yaşam ve maddi kayıplar, uzun araç kuyrukları problemlerini çözmek için bir süredir Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) mühendisleri görev yapıyordu.

Öncedenbilgilere sahip olarak trafik kazalarını öngörme çalışmaları ile trafiğin sorunlarından nasıl büyük fayda sağladığı açıklandı. STM tarafından yerel olarak geliştirilen OVERA adlı geniş bir veri analiz platformu, trafik düzenleme için kullanılan algılayıcılardan ve cihazlardan toplanan büyük miktarda veriyi yapay zekametotlarıylaanaliz etmek için kullanıldı. Sonuçlar, hızlı ve otomatik olarak alışılmadık trafiği algılayan, ilgili tarafları bilgilendiren ve müdahaleyi kısa sürede mümkün kılan bir uygulamaya dönüştürüldüğü belirtildi.

KÜÇÜK BİLGİLERDEN HIZLI ÇÖZÜMLER

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, “Yerel olarak geliştirdiğimiz yapay zeka tabanlı sistem sayesinde trafikteki anormallikleri otomatik olarak anlamak ve yetkilileri gelecekte uyarmak mümkün. Trafik kazalarının sürüş halindeyken kazanın hayat kaybını önlemek zamanla olacaktır” dedi. Yılmaz, bir şirket olarak büyük veri ve veri analizlerine büyük miktarda yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, dünyanın bir numaralı şirketi olan OVERA adlı veri platformundan bahsederek konuşmasına devam etti.

Çalışmaların akıllı şehirlerden savunmaya ve sağlığa kadar çeşitlilik gösterdiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Amacımız, telefonumuzdan kullandığımız telefona kadar her konuda veri üretmek ve bu tür büyük veri ve yapay zeka uygulamaları ile bazı sektörler çerçevesinde hızlı sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz. Bundan istifade etmek  ve bu bilgileri birçok çalışma için ilerdeki zamanda kullanarak topluma fayda sağlama mümkündür. Çok farklı sektör ve alanlarda uygulanması Türkiye’nin faydasınadır ve bizde bunu istiyoruz. Türkiye’de başka hiçbir örnek yok” diyerek sözlerini bitirdi.

Trafikte hayat kurtaracak uygulama
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.