Tesco Kipa artık resmen Migros’un

İngiltere’nin önde gelen markalarından Tesco’nun Türkiye’deki iştiraki olan Tesco Kipa’da devir süreci tamamlandı.

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyetlerini sürdüren fakat son yıllarda içine düştüğü darboğaz nedeniyle küresel çapta mali krizler ile boğuşan İngiliz devi Tesco, 2016 yılının ilkbahar aylarında Kipa’nın satışı için görüşmelere başlamıştı.

Türkiye’de birçok önemli şirket ve marketler zinciri ile görüştüğü iddia edilen Tesco Kipa’nın satışı konusunda geçtiğimiz Haziran ayında Migros ile anlaşmaya varılmıştı. Türkiye’de 20 ilde 26 alışveriş merkezi ve 168 farklı şubesi bulunan Tesco Kipa’nın yüzde 95,5’lik hissesi Migros Ticaret A.Ş. tarafından satın alınmıştı. Tesco Kipa’nın yüzde 95,5 hisse payı için Migros’un 302 milyon TL ödeyeceği açıklanan anlaşmanın önündeki en büyük engel de bu hafta itibarıyla aşılmış oldu. Migros’tan yapılan açıklamaya göre, Rekabet Kurumu’nun satış sürecine onay vermesi ile Kipa mağazaları Tesco’dan Migoras’a resmen geçmiş oldu.

Satış alanı 320 bin metrekare artacak

Migros’un açıklamasında değinde detaylara göre, şirket stratejileri gereği genellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki birçok il ve ilçede hizmetlerini sürdüren Kipa’nın 48 süpermarketi, 48 hipermarketi ve diğerlerine göre nispeten daha küçük olan 72 express mağazası artık Migros bünyesine katıldı. Satışın tamamlanması sonrası Kipa’dan gelen mağazalarla birlikte Migros’un net satış alanı 320 bin metrekare daha artmış oldu.

Rekabet Kurumu’nun onayının ardından kalan tüm yasal işlemlerin şubat ayı içerisinde tamamlanması ve 1 Mart 2017 itibarıyla devir sürecinin noktalanması hedefleniyor.

İngiliz dev Tesco, 2014 yılında başlayan kriz sürecinde kendi ülkesinde net karını olması gerekenden fazla gösterdiği gerekçesiyle çok ciddi ceza ve yaptırımlarla karşı karşıya kalmıştı. Şirket üzerinde başlatılan soruşturma sonrası Tesco’nun karını 263 milyon pound daha fazla açıkladığı, rakamı şişirmek için geçmiş yıllardaki karları da o yılki karına eklediği ortaya çıkmıştı. 2014 yılında kar şişirme krizi ile başlayan süreç sonrası toparlanamayan Tesco dünya genelinde küçülme kararı almış binlerce çalışanı ile yollarını ayırmıştı.

Tesco Kipa artık resmen Migros’un
4.7 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.