Tekirdağ’da diyaliz skandalı! 18 kişi..

Türkiye bu hafta Tekirdağ’da yaşanan sağlık skandalı ile sarsıldı. Hastanelerde yaşanan ihmaller sonucu tedavi amacıyla geldikleri hastane ya da sağlık merkezlerine daha büyük sorunlarla ayrılan hastaların yardımına Sağlık Bakanlığı koştu.

Son günlerde sürekli olarak aynı bölgede diyalize giren hastalarda rastlanan Hepatit C virüsü nedeniyle inceleme başlatan Sağlık Bakanlığı Tekirdağ’da son yılların en büyük büyük sağlık skandalını ortaya çıkardı. Tekirdağ’a bağlı Kapaklı ilçesindeki bir diyaliz merkezinde son günlerde Hepatit C teşhisi konan hastaların sayısının artması üzerine harekete geçen Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, hastalığa neden olan virüsün yayılmaması için gerekli karantina önlemlerini alındı.

29 AĞUSTOS’TA İLGİLİ DİYALİZ MERKEZİNDE İNCELEME YAPILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından artan şikayetler üzerine diyaliz merkezinde yapılan incelemede araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. Kurulan araştırma komisyonu yaşanan sağlık skandalını kapsamlı olarak 29 Ağustos 2016 günü olay yerinde inceledi. İnceleme sonucunda hastaların şifa bulmak için gittiği diyaliz merkezinde tedavi gören hastalara HCV RNA testi yapıldı ve Hepatit C virüsü sonuçları pozitif çıkan iki hasta derhal enfeksiyon hastalıkları bölümünde tedavi altına alındı.

DİYALİZ MERKEZİNE HASTA ALIMLARI DURDURULDU

Yapılan denetimler sırasında alınması gereken acil önlemlerden bir tanesi olarak diyaliz merkezinde yeni hasta alımı yapılmazken misafir hasta olarak da girişlere izin verilmiyor. Sağlık Bakanlığınca görevlendirilen araştırma komisyonu uygun gördüğü ilgili tüm karantina önlemlerini aldı. Komisyonun incelediği ve taramasını yaptığı 103 diyaliz hastası arasında 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edilirken, bu sorunun nereden kaynaklandığı üzerinde araştırmalar devam ediyor.

HEPATİT C VİRÜSÜNÜN YANI SIRA KARACİĞER ENZİMLERİ DE SORUNLU

Öte yandan Hepatit virüsünün bulaştığı tespit edilen hastaların tedavisine sevk edildikleri Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam ediliyor. Burada yapılan teşhis ve tanı işlemlerinde 18 hastanın tamamında Hepatit C virüsünün yanı sıra karaciğer enzimlerinde yükselme tespit edildiği açıklandı.

Tekirdağ’da diyaliz skandalı! 18 kişi..
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.