Tavukların zekası bilim dünyasını şaşırttı

Bilim dünyası kimi zaman çok bilinen bir gerçeği aydınlattığı gibi kimi zaman ise ezber bozan araştırma sonuçlarını ortaya çıkarabiliyor. Çok bilinen bir gerçeğin aslında sanıldığı gibi olmadığını ispatlayanlar ise bu kez ABD’li bilim insanları oldu. ABD’de tavuklar üzerinde yapılan bir araştırma, genellikle karşımızdaki birey için olumsuz bir ifade olarak sarf ettiğimiz ‘kuş beyinli’ ifadesinin doğru olmadığını gözler önüne serdi.

Birçok farklı kültürde benzer şekilde kuşların zekası üzerine olumsuz deyişler vardır. Bizim kültürümüze yerleşmiş olan aşağılayıcı bir ifade olarak kullandığımız ‘kuş beyinli’ ifadesi ABD’li araştırmacı bilim insanlarına göre gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bir kuş türü olan tavukların zekalarının ve davranışlarının sanıldığı kadar kötü seviyelerde olmadığı ortaya çıktı. Hatta araştırmada elde edilen bulgular tavukların zeka seviyElerinin şaşırtıcı düzeyde olduğunu ortaya çıkardı.

NİCELİKLERİ FARK EDİP DOĞRU SIRALAMAYI HATIRLIYORLAR

ABD’de ve tüm bilim dünyasında popüler olan araştırma sonuçlarının yayınlandığı Science Daily isimli internet sitesi herkesi şaşırtan bir içerik yayına verdi. Haberde yer verilen araştırma sonuçları, tavukların psikolojik, duygusal yetiler anlamında çok yetenekli olduğunu kanıtladı. Hatta araştırma için gerçekleştirilen deneylerde tavukların nicelikler arasındaki farkı algılayabildiği hatta sıralamayı da doğru bir şekilde yapabildiğini ortaya çıkardı.

Gerçekleştirilen deneylerin bir tanesinde varlığını algıladıkları ve sonrasında saklanan topa giden yolu 180 saniye içerisinde yeniden bulabildiği gözlemlendi. Ayrıca farklı iki perde arkasına saklanmış olan farklı miktarlardaki nesnelerden daha fazlasının bulunduğu perdenin izini sürebilen tavuklar bilim insanlarını da şaşırttı.

EMPATİ BİLE YAPABİLİYORLAR; 24 FARKLI SES KULLANIYORLAR

Ayrıca duygusuz olarak düşünülen tavukların, insanlara benzer şekilde endişe, korku ve beklenti gibi temel duyguları algılayabildikleri hatta empati yeteneklerinin dahi gelişmiş olduğu saptandı. Sadece duygusal zekaları değil tavukları iletişim biçimleri de sorgulandı ve yapılan çalışmalarda tavukların 24 farklı ses kullandıkları ve durumlara göre değişen farklı görünümler sergiledikleri anlaşıldı.

Tavukların zekası bilim dünyasını şaşırttı
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.