Tam güne geçişte vatandaşlardan büyük destek

2016 yılının son aylarında alınan tam gün eğitime geçişe yönelik düzenleme sonrası Milli Eğitim Bakanlığı, proje öncesinde çalışmalarını tam gaz sürdürüyor.

Yıllardır, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde aşırı kalabalık okullarda eğitim ve öğretimi  sürdürebilmek adına uygulanan ikili eğitim dönemi çok yakın gelecekte tarih olacak. Yani öğrenciler sabah çok erken saatlerde okula gittiğ ya da akşam çok geç saatlerde okuldan çıktığı, sabahçı öğlenci kavramı hayatımızdan sonsuza kadar çıkacak. Öğrenciler ve veliler hem sabahın ilk ışıklarında kalkmaktan hem de bir çalışan gibi akşam saatlerinde okuldan çıkma zahmetinde kurtulacak. Böylece ders saatleri arasındaki teneffüsler daha uzun ve faydalı olurken, öğrenciler okul içerisinde sosyalleşmesinin de önü açılacak.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’in Milli Eğitim Bakanlığına verdiği soru önergesinde tam gün eğitim sistemine geçiş çalışmaları ve öğretmen ihtiyacına ilişkin sorular sormuştu. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, bu soruya verdiği yanıtta, Maliye Bakanlığ’nın ayırdığı bütçe  ve kadrolar doğrultusunda gereken tüm atamaların yapıldığı aktarıldı. Derslik yapımı konusunda ise özel sektör ve hayırsever vatandaşların verdiği desteğin sürdüğü belirtildi.

47 bin hayırsever vatandaş 270 bine yakın derslik yapıldı

Bu denli önemli katkılar sağlayacak olan tam zamanlı eğitime geçişte Türk eğitim sisteminde en büyük eksiklik olan derslik sayısının artırılması için adımlar atılmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni okulların inşa edilmesi için çalışırken, mevcut okullardaki derslik sayısının artırılması için de çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar yapılırken özel sektörden finansman kaynağı da sağlamaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, hayırsever vatandaşlarla iş birliğine gidiyor. Bakanlık’tan yapılan açıklamada 2003 yılından bu yana 47 bin 89 adet hayırsever vatandaşın desteği ile 269 bin 596 adet derslik yapıldığı aktarıldı. Önümüzdeki dönemlerde tam gün eğitim modeline geçişte yine hayırsever vatandaşlar sahne alacak.

Bakanlık, hayırsever vatandaşlardan aldığı destekler ile açılan derslikler sayesinde 2002-2003 yılında ilköğretimde 36 olan derslik başına öğrenci sayısını 2015-2016’da 25’e, orta öğretimde ise yine aynı tarihlerde 31’den 23’e indirildiğini aktardı.

Tam güne geçişte vatandaşlardan büyük destek
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.