Sürekli ayakta duruyorsanız ayak sağlığınızı önemseyin

Biz farkında olmasak da gün içerisinde en fazla kullandığımız uzuvlarımızın başında ayaklarımız geliyor. Ayakta dururken, otururken hatta yattığımız zamanlarda bile ayaklarımızın görevleri olduğunu söyleyebiliriz. Ayaklarımızın en çok çalıştığı zamanlar doğal olarak ayakta durduğumuz zamanlardan oluşuyor. Ancak ayaklarımızın ayakta durduğumuz zaman aldığı pozisyonlar nedeniyle sorun yaşadığımızda bu durumdan en çok etkilenen bölgelerimiz, dizlerimiz, belimiz hatta sırtımız olarak gösteriliyor.

Ayakta dururken sergilediğimiz duruş bozuklukları ise bazen fizyolojik yapımızdan yani kemik dizilimlerimiz gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor. Duruş bozukluklarına bağlı sorunlar ise saymakla bitmeyecek kadar fazla… En sık rastlanan duruş bozukluklarına bağlı sıkıntı ise bel ağrısı şeklinde karşımıza çıkıyor. Buna zaman zaman yürüme zorlukları, kalça problemleri de eklenebiliyor ve çoğu zaman yaşanan bu sorunlar günlük hareketlerimizin kısıtlanmasına neden oluyor.

Ayak tabanı analizini mutlaka yaptırın!

Omurga sağlığımız açısından işi gereği ya da çeşitli nedenlerle uzun süreler ayakta durmak zorunda kalan kişilere önemli hatırlatmalarda bulunan Fizyoterapist Ulviye Uğur Özyılmaz, ayakta duranların vücut ağırlığını beline doğru bir şekilde vermesi gerektiğinin altını çizdi. Vücut ağırlığımızın olması gerektiği gibi belimize gelip gelmediğinin belirlenmesi için ayak tabanlarının yük dağılımının doğru olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Bu tespitin yapılabilmesi için Pedowell ayak tabanı analizini öneren Fizyoterapist Ulviye Uğur Özyılmaz, bu analiz sonucunda yapılacak analize göre uygun tabanlıklar kullanarak diğer sıkıntıların önüne geçilebileceğini ifade etti.

Sorunlar ilk olarak bel ağrısı ile başlıyor

Vücudun ağırlığını eşit bir şekilde dağıtamaması durumunda omurga problemleri olan bel, ve boyun fıtığı gibi sorunların görülebileceğini belirten Özyılmaz, özellikle uzun süre ayakta duran meslek grupları, polis, asker, öğretmen, kuaförler gibi profesyonellerin ayak sağlıklarına çok dikkat etmelerinin önemini hatırlattı. Sürekli ayakta duran insanlarda vücut ağırlığının eşit dağıtılması anlamında yaşanan sorunların ilk olarak bel ağrısı olarak kendisini gösterdiğini ifade eden Özyılmaz, sonrasın bu ağrıların omurgalardaki disklere daha fazla baskı ve disk kayması yani fıtığa yol açtığının altını çizdi.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.