Şirketlerin BT güvenliği için en zayıf halka çalışanlar

Günümüz dijital toplumunda iş yaşamının en büyük parçasını bilgi sistemleri oluşturuyor. Şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektör ne olursa olsun, mutlaka bilgi sistemleri üzerinde şirket bilgilerinin paylaşımı gerçekleşiyor. Elektronik faturaya geçişin zorunlu olmasıyla birlikte şirketler yeni muhasebe sisteminde mal ve ürün alım ya da satışlarına ilişkin bilgileri girmek zorunda kalıyor. Bu gibi durumlar küçük ya da büyük ölçekli şirketlerin önemli bilgilerini internet ortamına sunması anlamına geliyor. İnternet üzerinden paylaşılan bilgilerin saklanması ve güvenliğinin sağlanması için en etkin bilgi teknolojilerini kullanan şirketlerin en zayıf noktalarını her zaman kullanıcılar oluşturuyor. Yani bilgi sistemlerinin birer parçası olan şirket çalışanlarının bilgisizliği ve dikkatsizliği bu bilgilere dışardan erişilmesini kolaylaştırıyor.

Yapılan araştırmalar da şirketlerin yaşadıkları siber güvenlik sorunlarında en zayıf halkanın çalışanlar olduğunu gözler önüne seriyor. Kaspersky Lab 2016 Yılı Bilgi Teknolojileri Güvenliği raporunda, geçtiğimiz yıl siber tehlikeler yaşayan işletmelerin yüzde 61’inin bilgisiz ve dikkatsiz çalışanlardan kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Küresel anlamda yüzde 61 olan bu oran Türkiye’de ise biraz daha fazla ve yüzde 67 oranında…

Çalışanlar bireysel cihazlarını iş için kullanıyor

Ancak ortaya çıkan bu gerçeğe rağmen doğrudan çalışanları suçlamak yersiz… Çünkü birçok işletme, çalışanların bireysel teknoloji cihazlarının iş için kullanılarak şirket bilgi havuzuna bağlanmasına müsaade ediyor. Yapılan araştırmada çıkan sonuçlara göre ankete katılan şirketlerin yüzde 74’ü çalışanlarının akıllı telefonları üzerinden iş yapmasına izin veriyor. Yani en azından birçoğumuzun telefonunda şirket mailinin tanımlı olduğunu düşünürsek bu rakamların ne kadar inandırıcı olabileceği anlaşılıyor. Hatta son birkaç yıl içerisinde akıllık telefonlar gibi şirketlerin yüzde 71’i çalışanlarının kişisel tabletlerini de iş için kullanmasına sessiz kalıyor. Her iki oran için Türkiye’deki sonuçlar çok daha yüksek çıkıyor. Şirketleri yüzde 90’ı çalışanların şahsi akıllı telefonu, yüzde 83’ü ise tablet kullanımına izin veriyor.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, bireysel cihazların iş için kullanılması kadar tehlikeli olan bir başka konuya daha dikkat çekiyor. Özellikle küçük ölçekli şirketlerin bilgi teknoloji güvenliklerini kendileri sağlamaya çalıştığını ifade eden Selçuk, bu durumun genellikle şirketlere zaman, para ve veri kaybına çanak tuttuğunun altını çizdi.

Şirketlerin BT güvenliği için en zayıf halka çalışanlar
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.