Simetri Nedir?

Simetri Nedir?

Bir şekil çevrilmiş veya açıldıktan sonra orijinal şekli ile aynı görünüyorsa simetridir. Simetri, böylece bir ayna görüntüsüdür. Simetri hayatımızın her yerinde vardır. Simetri tüm desenleri arkasında yatan matematiksel ilke ve (mimari, çanak çömlek, kapitone ve kilim yapımında kullanılan), matematik (organizmaların şekilleri), biyoloji (grup teorisi ve lineer cebir geometri ile ilgili), kimya (önemlidir moleküller ve kristal yapıları) ve fizik (şekillerde de simetriler korunmuş miktarlarda karşılık gelen) sanattır diyebiliriz.

Simetri Türleri Nelerdir?

Yansıtıcı

Genel kullanımda, simetri en sık atıfta  ayna  veya  yansıtıcı  simetri; diğer bir deyişle, (3-D) a (2-D) hattı veya düzlem iki yarım birbirinin ayna görüntüsü olacak şekilde bir obje boyunca çekilebilir. Bir ikizkenar üçgen ve bir insan yüzü bilindik örneklerdir. Matematiksel olarak, ayna simetrisini sergileyen bir nesne görünümünü değiştirmez belirli bir şekilde nesneyi yansıtan anlamına gelen “yansıma altında değişmeyen”dir. Biyolojide, yansıtıcı simetri sık olarak adlandırılan ikili simetri memeliler, sürüngenler, kelebekler, kuşlar ve balıklardır.

Dönme

Biyolojide yaygın bulunan radyal simetri, simetrinin başka bir şeklidir. Böyle anemonları, deniz yıldızları ve deniz anası gibi çiçekler ve çok sayıda deniz canlılarda bulunur. Matematiksel olarak, bu tür nesneler dönme  olduğu için, simetri “dönme altında değişmeyen” olarak adlanrılır. Böyle nesneler bir nesne bir miktar döndürülebilir ve devam edilebileceği hakkında bir nokta (2-D) ya da (3-D) bir ekseni vardır değişmez.

Öteleme

Her yöne sonsuza uzatmak için hayal ise, 2-D veya 3-D model sergileyebilir. Öteleme  “Çeviri altında değişmeyen” olduğu için, kilim üzerinde bulunan, pek çok orman spor salonları ve çoğu desen ve duvar kağıdında mevcuttur.

Simetri Diğer Şekilleri

Simetri birden fazla türde sergileyen nesnelerin örnekleri varken sadece iki dönüşümler altında değişmeyen bazı nesneler ve desenler vardır. (örneğin bir altı köşeli yıldız, altı yansıma hatları ve 6 kat dönme noktası sergileyen)

Yanlış Rotasyon =  Yansıma + Rotasyon

Yön kenarlı bir beşgen antiprizma uygunsuz dönme altında değişmez olmasıdır. (bir dairenin onda bir oranında, dönme ve yatay bir düzlem üzerinde yansıma)

Yansıma = Glide (kayma)

Her iki yönde sonsuza kadar uzatılabilir örneğin bir ayak izi deseni, glide yansımasıdır. (bir yansıması ile birlikte tercüme)

Vida Dönme =  Çeviri + Dönme

Her iki yönde sonsuzluğa doğru uzatılmıştır. (örnek olarak, vida dönme altında değişmeyen bir  131,8 ° dönme).

Nokta Simetri

Bir şekil 180 ° döndürüldüğünde aynı görünüyor ya da altüst aynı görünüyor olmasıdır.

Alfabeden Simetri Örnekleri

B ve K, yatay simetri harfleri A, E, U dikey simetriye sahiptir. S ve Z noktası simetri var. Ama F, G, P ve R harflerinde hiçbir simetri yoktur.

Gerçek Hayattan Örnekler

Eğer arıların petekler yakından bakarsanız, altıgen simetri göreceksiniz. Neden büyük güneş, kendisinden küçük aya göre güneş tutulması sırasında aynı boyutta görünür? Çünkü güneş daha uzaktır ve aydan kat kat büyüktür. Ay ise daha yakındır ve küçüktür. Dolayısıyla simetri olarak aynı boyutta görülmektedir.

Simetri Nedir?
4.6 Puan
Değerlendirme

simetri-hastaligi-nedir

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.