Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Mutfakta size en lazım olduğu anda açılmayan salça, reçel kavanozları sizi artık bezdirebilir, anlık lazım olan işin güç gösterisine dönüşmesini sağlayabilir. Peki kavanozları nasıl açabiliriz? Kolay bir yöntemi yok mu? Kavanozları süper güçleriniz olmadan da kolayca açabilirsiniz! Hem de kavanozu kırmadan! Sıkışmış kavanoz kapağını açma yöntemlerine gelirsek…

kavanozu-kasik-ile-acmak

Yöntem 1: Kavanozu Bıçak / Kaşık Yoluyla Açmak

Bu yöntemle kavanozu ters çevirerek kapağın köşelerini bıçak ya da kaşık ile ayrıştırabilirsiniz. Bu şekilde kavanozu açmada sıkıntı çekmezsiniz.

kavanozu-fon-makinasiyla-acmak

Yöntem 2: Kavanozu Buhara / Sıcağa Bırakmak

Bu yöntemle kavanoz buhara ya da sıcak ısıya tutulur. Böylece kapak yumuşar ve çok kolay bir şekilde açılmasını sağlar. Kavanozu fön makinasıyla ısıtarak da kolayca açılmasını sağlayabiliriz. Fön makinası yoksa eğer kavanozu ters çevirerek ocakta ya da her hangi bir ateşte kapağa ateş vurup 1 dakika boyunca bekleyince de açabilirsiniz.

kavanozu-vurarak-acmak

 

Yöntem 3: Kavanozun Alt Kısmına Sert Bir Hareketle Vurmak

Kavanozun alt kısmına sert bir darbe olduğunda kavanoz kapağı açılacaktır. Yalnız bu işlem biraz zordur. Vurduğunuz darbe ile kavanozun kırılmamasına ve içindekilere zarar gelmemesine dikkat etmelisiniz.

kavanoz-acma-yontemleri

Yöntem 4: Kavanozu Bez Yardımıyla Açmak

Kavanozu eliniz ıslak yada kaygan olduğunda açamazsınız. Bu nedenle bir bez yardımı ile kavanozu açabilirsiniz yada bulaşık eldiveni ile de deneyebilirsin. Fakat bu işlem her zaman işe yaramayabilir. Yine de denemekte fayda var.

kavanozu-sicak-suyla-acmak

Yöntem 5: Kavanozu Sıcak Su Dolu Bir Kaba Bırakarak Açmak

Bu yöntemle kavanozu sıcak kaynar su dolu bir kaba ters bir şekilde koyarak içinde bekletin. Sıcak su kavanozun kapağını kapatacak kadar gelse de olur. Sıcak su kavanozu tamamen kaplamasa da olur. Sıcak suda bekletilen kavanozu 1 – 2 dakika beklettikten sonra çocuğunuz bile açabilir.

kavanoz-acma

Yöntem 6: Kavanozu Çekiç ile Açmak

Kavanozunuz açılmamakta hala ısrarcıysa son olarak bu yöntemi deneyin. Bu işlemde çekici hafif darbelerle kapağa vurun. Kapak hafif eğilecektir, içe çökecektir. 5-10 darbede açılacaktır. Her darbede açmayı deneyebilirsiniz.

kavanoz-acmak-icin-ne-yapmali

Yöntem 7: Çocuğunuzu / Eşinizi Vücut Geliştirmesi İçin Fitnessa Göndermek

Fitnessa gönderilmiş büyük boy bir çocuk saniyede kavanozu açacaktır.

Ne yapalım, başka çare kalmadı! 🙂

Kavanozu açmada problem yaşamamak için ağzını kapamadan streç film geçirebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.