Sigara tiryakileri için kritik gün

Dünya üzerinde tüm insanlığın savaştığı en önemli bağımlılıkların başında gelen sigaraya savaş küresel çapta devam ediyor. Sigara tiryakilerinin sigarayı bırakması için bilim insanları araştırmalarına devam ederken birçok sivili toplum kuruluşu da yeni kampanyalar düzenliyor.

Hükümetler sigara tüketimini azaltmak için vergi ve reklam yasakları başta olmak üzere birçok önlem ile sigarayla savaşırken, Dünya Savaş Örgütü de bu kuruluşlar arasında yer alıyor. Sigarayla savaş konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün en büyük hamlesi ise 1987 yılında 9 Şubat tarihini “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” ilan etmesi oldu. Bu yıl 30. yılına giren kampanya sayesinde tüm dünyada 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılıyor ve insanlara sigaranın zararları bir kaz daha anlatılarak çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Her yıl 4 milyon kişi sigara nedeniyle ölüyor

Birçok sağlık uzmanı ise sigara tiryakilerine çağrı yaparak 9 Şubat tarihini kendileri için bir milat olarak kabul etmeleri ve sigarayı bırakmaları yönünde çağrı yapıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Bilen Hızel de bu isimler arasında yer alıyor. Yazılı bir açıklama ile 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nün önemine vurgu yapan Hizel, sigara yüzünden her yıl dünya genelinde 4 milyon kişinin yaşımı yitirdiğinin altını çizdi. Bu rakam Türkiye’de ise yaklaşık 100 bin kişi civarında…

Sigara içerisinde bulunan temel zehir maddesi olan nikotinin ilk dönemlerde bir gevşeme ve rahatlama duygusuna neden olurken bu duygu sonrasında yeninde sigara içe isteğini tetikliyor. Bu döngü sayesinde bağımlı olan sigara içen insanlar zaman içerisinde tiryakiliğe doğru adım adım gidiyor. Yapılan araştırmalar gereği sigara içen insanların sigara içmeyenlere göre akciğer kanserine yakalanma oranı yaklaşık 20 kat daha fazla ve her içilen sigara kişini ömründen ortalama 12 dakika çalıyor.

Nikotinin en büyük etkisinin bir süre sonra yoksunluk hissi vermesi olduğunun altını çizen Hızel, diğer yan etkileri olarak baş ağırısı sinirlilik hali ve sürekli sigara içme isteğine yol açıyor. Tüm bu etkiler arka arkaya sıralandığında tiryakiler için sigarayı bırakmak oldukça güç bir hal alıyor. Sürekli sigaranın tüketiminin en büyük riski ise kişilerin bir süre sonra sigaranın esiri olması. Yapılan anketlere göre tiryakilerin yüzde 70’i sigarayı bırakmak istiyor, bunu başarabilen ise sadece yüzde 5’lik bir dilim…

Sigara tiryakileri için kritik gün
4.8 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.