Sigara ile savaşta mobil devrim

Son yıllarda tütün mamulleri ve alkol tüketimine karşı açılan savaşta mobil denetim dönemi başlıyor. Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay Derneği tarafından birlikte yürütülen projelere bir yenisi daha eklendi. Aylardır İstanbul’da pilot olarak uygulanan ve isteyen tüm vatandaşların gönüllü olarak denetim yapabilmesini sağlayan “Yeşil Dedektör” uygulaması ülke genelinde faaliyete geçecek.

Kafe, restoran, gibi yiyecek içecek servisi yapılan mekanlarda uygulanan sigara içilmesi yasak olan kapalı alanlarda bu kurala uymayan işletmeler yeni dönemde epey bir zorlanacak. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıkladığı ve dumansız hasa sahasının kapsamını genişleten uygulamadan sonra Yeşil Dedektör projesinin de yaygınlaştırılması ile sigara içmeyenlerin hakları daha fazla savunulacak. Telefonunda Yeşil Dedektör uygulaması yüklü olan her vatandaş, kapalı alanlarda sigara içirilmesi yasak olmasına karşın çeşitli yöntemlerle sahip oldukları mekanlarda buna izin veren işletmeler hakkında bildirimde bulunabilecek.

Yeşil Dedektör Uygulaması nasıl çalışıyor?

Yeşilay’ın bir projesi olarak hayata geçirilen ve pilot uygulama dönemini başarıyla tamamlayan projede vatandaşlar sigara yasağının ihlal edildiği mekanları birkaç tuşla şikayet edebiliyor. Uygulamayı indirip kendi bilgileri ile kayıt olan vatandaşlar, gittikleri mekanda sigara içildiğine dair bir görseli ekledikten sonra mekanın adresini de harita üzerinde işaretleyerek bildirimde bulunabiliyor. Yapılan bu bildirimler 184 Sağlık Bakanlığı iLetişim Merkezi’ne iletilecek. Merkez tarafından sahada çalışan ve sigara ihlallerini denetleyen ekiplere bu bilgiler iletilecek. İlgili denetim ekipleri de bu mekanlara habersiz bir şekilde giderek, kanun ihlalini belirleyerek gerekli yaptırımı uygulayacak.

Yeşil Dedek projesine Dünya Sağlık Örgütü’nden destek

Proje aşamasındayken Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay tarafından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile de paylaşılan proje, dünyanın en etkin sivil toplum kuruluşundan da tam destek aldı. Proje süresince elde edilen tüm sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü’ne de raporlanacak. Elde edilen verileri inceleyecek olan DSÖ, Yeşil Dedektör uygulamasını Türkiye gibi sigaraya savaş açmış olan diğer ülkelere de önerecek.

Sigara ile savaşta mobil devrim
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.