Siber güvenlik uzmanları birbirleriyle yarıştı

Siber saldırılara karşı kurumların web sitelerini koruyan siber güvenlik uzmanları STM tarafından düzenlenen yarışmada hacker gibi davranarak birbirleri le yarıştılar.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret birimi tarafından yapılan yarışmada, kurumları siber saldırılardan korumaya ve var olan tehditleri çözmeye çalışan siber güvenlik uzmanlarını birbirleri ile karşı karşıya getirdi. Yarışmada siber güvenlik uzmanları hacker gibi davranarak birbirlerini elemeye çalıştılar. Capture the Flag adlı yarışmada kriptoloji ve tersine mühendislik alanı profesyonelleri bir araya geldi.  Yarışmada siber güvenlik uzmanları, kriptoloji ve tersine mühendislik uzmanlarından oluşan 26 takım ve 96 yarışmacı yer aldı. Sistemdeki açığı bularak birbirlerini yarışmadan elemeye çalışan yarışmacılar bu kez birer hacker gibi davranarak tüm yeteneklerini sergilediler.  Bu yarışmanın en önemli amacı ise, uzmanlara kendilerini deneme fırsatı ve eksiklerini giderme fırsatı vermesi.

SİBER GÜVENLİK ARTIK MİLLİ GÜVENLİK SORUNU

Yarışmadan önce konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’de kurumlar için siber güvenlik önlemlerinin önemine değindi. Demir, siber güvenliğin gelişen teknoloji ile artık bir milli güvenlik sorunu haline geldiği belirtti. Bu sebeple yarışan uzmanlara savunma kabiliyetlerinin olduğu kadar saldırma kabiliyetlerinin de önemli olduğunu vurguladı. Ancak bu sayede siber ortamda caydırıcı bir güç unsuru olabileceklerinin altını çizdi. İsmail Demir, Türkiye’nin siber saldırılara uğrayan ülkeler içerisinde ilk sırada olmasının da, diğer ülkelere göre bu alanda tehlikeleri savuşturma konusunda daha başarılı olmaları gerektiğinin göstergesi olduğunu sözlerine ekledi. Müsteşarlık olarak bu yöndeki farkındalığı ve yetkinliği arttırmak için bu tarz faaliyetleri desteklemeye devam edeceklerini de bildirdi. Siber saldırılar ülkeler için son yıllarda can alıcı noktalardan birisi olmuştur.

Dünyaca ünlü ve hatta ülkelerin kendi içlerinde bile yer alan bazı hacker grupları, kurumların web sitelerine ulaşarak tüm vatandaşların ya da özel bilgilerin sızdırılmasına neden olabiliyorlar. Son yıllarda gelişen siber savunma birimleri ile devletler kendilerini önceden olabilecek siber saldırılara karşı korumayı hedefliyorlar. Bu yarışmaya katılan siber güvenlik uzmanları ise bu kez hacker gibi davranarak, saldırı anlarına karşı tarafın gözünden bakarak farklı bir deneyim kazanmış oluyor. Böylece uzmanlar olası saldırı durumunda karşı tarafı daha rahat alt edebilecek ve uzaklaştırabilecek hale geliyor.

Siber güvenlik uzmanları birbirleriyle yarıştı
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.