Sevgililer Günü çiçek piyasasını hareketlendirdi

14 Şubat Sevgililer Günü için geri sayım başladı. Dünyanın her bir köşesinde kutlanan bu özel gün için bütün çiftleri sevdiğini mutlu etme telaşı sarmış durumda… Kimisi manevi değer yüksek bir hediye tasarlarken kimileri ise sevdiğine dünyanın en değerli, kendisini en özel hissettirecek hediyesini almanın peşinde. Ancak 14 Şubat Sevgililer Günü dendiğinde herkesin aklına ilk gelen hediyelerin başında ise çiçek geliyor. Hâl böyle olunca da 14 Şubat Sevgililer Günü’nde en çok sevinenler çiçekçiler oluyor.

Haftalar hatta aylar öncesinden sevgililer günü için hazırlıklara başlayan çiçekçiler artık birkaç gün kala tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda. Hazırlıkların yaşandığı yerler ise çiçek mezatları oldu. Türkiye’nin hazır çiçek yetiştiriciliği anlamında önemli merkezlerinden biri olan Yalova’da da tatlı bir telaş yaşanıyor. Özellikle 15 milyona yakın insanın yaşandığı İstanbul’a en yakın çiçek mezatı olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Yalova’daki çiçekçilerin yüzü gülüyor. Kendilerine gösterilen ilgiden ve sevgililer günü yaklaştıkça artmaya devam eden çiçek fiyatları nedeniyle kazançları artan çiçekçiler bu yıl yaşanan hareketlilikten oldukça memnun.

Arz sıkıntısı nedeniyle fiyatlar arttı

Yalova’daki şubesi aracılığıyla faaliyetlerini sürdüren Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nde haftanın üç günü açık artırma usulüyle hazır çiçek satışı yapılıyor. Kooperatif olarak Türkiye’nin birçok bölgesinde faaliyet gösteren ve 18 şubesi bulunan şirkette 50’nin üzerinde çeşitliliğe sahip çiçek türünün satışı yapılıyor. Her yıl olduğu gibi bu sevgililer günü öncesinde de talebin arttığı Kooperatif, İzmir’de yaşanan sel ve aşırı yağışlar gibi doğal afetler nedeniyle çiçek arzında sıkıntı yaşasa da talebe yetişmeye çalışıyor. Arz sıkıntısı olduğu için fiyatlar bir miktar yukarı çıkmış olsa da gelen tüm talepler karşılanıyor.

En gözde ürün kırmızı gül

Kooperatifte satış yapan üreticiler gelen taleplere göre en gözde çiçek türünün ise her zamanki gibi kırmızı gül olduğunu belirtiyor. Öyle ki yapılan açık artırmalarda iki demek gülün fiyatının bazen 180 liraya kadar çıktığı görülüyor. Bazı günlerde ise aynı miktardaki gül için 50 liraya satış yapılabiliyor.

Sevgililer Günü çiçek piyasasını hareketlendirdi
4.8 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.