Savaş eğitim muhabirliği başvuruları tamamlandı

Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi işbirliğiyle gerçekleştirilen “7. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi” sertifika programı başvuruları sona erdi. Yeni dönemin eğitimleri 17 Eylül ile 30 Eylül arasında gerçekleştirilecek.

Anadolu Ajansı Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, Polis Akademisinin Anıttepe yerleşkesindeki açılış töreninde, Anadolu Ajansının 2011 yılından itibaren gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında çok stratejik önemli adımlar atmaya başladığına işaret etti. Öztürk, Savaş Muhabirliği Eğitimi Programı’nın da bu adımlardan biri olduğunu söyledi.

İnsanların haber alma hakkını İnsan Hakları Bildirgesi’ndeki temel haklardan biri olduğunu belirten Öztürk, bu bakımdan abercilerin de kutsal bir iş yaptığını vurguladı. Gazetecilik içerisinde en zor ve en fazla cesaret gerektireninin ise savaş muhabirliği olduğunun altını çizdi ve savaş muhabirliği eğitimine duyulan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını dile getirdi.

SADECE SAVAŞ ORTAMI OLMASI GEREKMİYOR

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Fatih İnal ise Ortadoğu ve Türkiye coğrafyasında yaşanan acıları da hatırlatarak savaş muhabirliğinin önemine değindi. Türkiye’nin sınır komşuları Irak ve Suriye’de binlerce insanın savaş nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayarak, aslında işin savaş muhabirliğinden öte zor şartlar muhabirliği olduğunu, savaş muhabirlerine sadece savaş ortamında gerek duyulmadığını, deprem, sel gibi doğal afetlerde görevlendirilenlerin savaş muhabirleri olduğunu belirtti.

EĞİTİMLERİ UZMANLAR VERECEK

Yapılan açıklamalara göre, Savaş muhabirliği eğitimleri Anadolu Ajansı’nın tecrübeli muhabirleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı uzmanları tarafından verilecek.

Eğitimlerin kapsamı ise oldukça geniş ve içerisinde askeri şartlarda eğitimler de bulunuyor. Habercilik dersleri dışında, savaş hukukundan ilk yardıma, ileri sürüş tekniklerinden suda hayatta kalmaya, kimyasal ve biyolojik saldırılardan korunma gibi dersler verilecek.

SERTİFİKA TÜM DÜNYADA GEÇERLİ

11 gün eğitim verilecek sertifika programında toplamda 104 saat eğitim yapılacak, 72 saatlik de pratik uygulama dersler verilecek. Programı tamamlayan herkes başarı sertifikası ile katılım sertifikası almaya hak kazanacak. Ayrıca verilen sertifikaların uluslararası arenada da  geçerli olduğu ifade edildi.

Savaş eğitim muhabirliği başvuruları tamamlandı
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı