Sağlık Bakanlığı damacanalara çip takacak

Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük illerde şebek suyu uzun yıllardır tüketilemiyor. Şebeke suyunu tüketme konusunda yetkililerden sağlıklı olduğu yönünde her ne kadar çeşitli açıklamalar yapılsa da Türkiye’nin çok büyük bölümünde vatandaşlar satın aldıkları hazır suları tüketiyor.

2000’li yıllar öncesinde İstanbul’da yaygınlaşmaya başlayan su istasyonları sağlıksız olduğu ve denetimlerin yetersiz olduğu gerekçesiyle kaldırılmıştı. Su istasyonlarının kaldırılmasından sonra vatandaşlar ambalajlanmış kapalı suları tüketmeye yöneldi. İlk yıllardan itibaren 20 litrelik PVC damacanalarda satılan hazır sular son yıllarda ise yerini 5 ya da 10 litrelik markalı sulara bırakmış durumda. Birçok önemli marka 20 litrelik damacanaların yanı sıra 5 veya 10 litrelik ambalajlı su üretimine de ağırlık verdi.

DAMACANALARA AİT TÜM SORULARI CEVAPLAYACAK SİSTEM

Sağlıklı ve güvenilirlilik hususunda söz konusu damacanalar olunca vatandaşların akıllarında birçok soru işareti bulunuyor. Örneğin damacanalar ne kadar sağlığa uygun bir şekilde üretiliyor, damacanalar kaç kez kullanılıyor, aynı damacanadan sizden önce su tüketen kişinin damacanayı nasıl muhafaza ettiğine varıncaya kadar sayısız soru mevcut… Bu sorular nedeniyle vatandaşlar tek kullanımlık olan 5 veya 10 litrelik pet ambalajlara yöneliyor.

TÜM ŞİRKETLER 3 YIL İÇERİSİNDE SİSTEME DAHİL EDİLECEK

Sağlık bakanlığı damacana suya yönelik bu soruların tümünü cevaplayacak bir sistem getiriyor. Artık kurulacak çip sistemi sayesinde satın almış olduğunuz damacananın kaç kez doldurulduğu, damacananın ne zaman üretildiğini, yıpranma payını kontrol edebileceksiniz. Böylece Türkiye’de hizmet veren lisanslı yaklaşık 300 su üreticisi daha sıkı denetime tabii tutulacak. Kurulacak olan çip sistemini akıllı telefonlarla kolay bir şekilde entegre edilecek ve herkes damacana geçmişini ve su kalitesini sorgulayabilecek. 3 yıl önce projelendirilen çip sisteminin temel yazılımı ihale aşamasına geldiği açıklanırken birkaç yıl içerisinde sistemin faaliyete geçmesi bekleniyor.

Sistem Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulduktan sonra 3 yıl içerisinde tüm firmalar üretim sistemlerini çipli takip sistemine entegre etmek zorunda kalacak.

Sağlık Bakanlığı damacanalara çip takacak
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.