Şanlıurfalı girişimciden biyogaz düzeneği

Köylerde ve kırsal mahallelerde hayvansal atıkların sebep olduğu çevre kirliliğini engellemek ve gübreden enerji elde edebilmek amacıyla Şanlıurfalı bir girişimci atıklardan biyogaz ve organik gübre üreten bir sistem tasarladı.

Aynı zamanda biyolog olan Şanlıurfalı girişimci Yasin Büyükfırat, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesinde devam ettiği doktora programı kapsamında yürüttüğü çalışmalar ile hayvancılığın geçim kaynağı olan köylerde ve gübre nedeniyle oluşan çevre kirliliğini ortadan kaldırabilmeyi hedefliyor. Genç girişimci, hayvan gübresinden biyogaz ve organik gübre elde edebilmek amacıyla “Her Köye Biyogaz ve Doğal Gübre Projesi’ni hizmete sundu.

ORGANİK GÜBREDE VERİMİ DE ARTIRACAK

Harran Üniversitesinin desteğiyle Şanlıurfa Teknokent bünyesinde çalışmalarına devam eden Büyükfırat, hayvan gübresi ile biyogaz üretimi yapabilen bir prototip geliştirdi. Kurduğu sistem sayesinde 10 tonluk fermantasyon tankına 5 ton hayvan gübresi ve 5 ton da su ekleyen girişimci, 40 derece sıcaklıkta gerçekleştirdiği çeşitli işlemler sonucunda gübreden gaz elde etti. Elde edilen gazın içerisinde bulunan karbon monoksit gibi zehirli gazlar su filtresi yöntemi ile ayrıştırılarak elde edilen biyogaz kombi ve ocaklarda kullanılabilir bir özelliğe sahip oldu. Aynı zamanda biriken organik gübre de tarlalarda verimin arttırılması için kullanıma uygun hale getirilmiş oldu.

Büyükfırat geliştirdiği bu prototipi yetiştiricilerin de görmesi ve uygulayabilmeleri için Harran üniversitesi Osmanbey Kampüsünde sergilemeye açtı. Şanlıurfa’nın bir hayvancılık ve tarım kenti olduğunu anlatan girişimci, kentte bir milyon 500 bin küçükbaş hayvanın ve 200 bin büyük baş hayvanın bulunduğunu belirterek bu tarz bir projenin hem ısınma maliyetlerini azaltacağını hem de oluşan organik gübre sayesinde vatandaşın tarlasından daha fazla verim almasını sağlayacağını belirti. Doğaya atılan hayvansal atıkların sera etkisine neden olduğunu belirterek, çevre kirliliğini azaltmak ve atmosfer ortamını korumak için de yapılan işlemin çok faydalı olması nedeniyle devlet desteğinin gelmesini beklediklerini ifade etti. Benzer sistemlerin Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kullanıldığını söyleyen Büyükfırat, bu sistem ile bir evin toplam gaz ihtiyacının ve kış aylarında ısınmasının sağlanabileceğini açıkladı.

Şanlıurfalı girişimciden biyogaz düzeneği
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.