Pokemon GO bir ülkede daha yasaklandı

Pokemon GO büyüsü azalarak da olsa tüm dünyada sürüyor. İlk çıktığında normal yöntemlerle sadece üç ülkede oynanabilen Pokemon GO, artık giderek tüm dünyada uygulama marketlerden indirilebilir hale geliyor.

ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya ile başlayan Pokemon GO çılgınlığına son olarak geçtiğimiz haftasonu 15 ülke daha eklendi. Böylece Pokemon GO oyununun Google PlayStore ya da Apple iTunes’dan indirebilen ülke sayısı 60’ı geçti. İşte bu son eklenen ülkelerden biri olan Malezya’da oyun resmi bir hale gelir gelmez ülke tarafından getirilen yasakla karşı karşıya kaldı.

Malezya Federal İslami Danışma Konseyi, haftalardır Pokemon GO’nun ülkelerine gelme ihtimalini gözeterek yaptıkları çalışmayı kamuoyu ile paylaştı. Konsey tarafından yapılan görüşmelerde oyunun müslümanlar tarafından kullanılmasının sakıncalı olduğu kanısına varıldı. Gerekçe olarak ise Suudi Arabistanlı ve Mısırlı İslam alimlerinin görüşlerine yer verilerek, oyunun insanlarda, özellikle de gelişme çağında olan çocuklarda iktidar hırsına yol açabileceği, bu hırsında ilerleyen yaşlarda kumar alışkanlığına dönüşebileceği hatırlatıldı.

Federal İslami Danışma Konseyi adına açıklamayı Konsey müftüsü Zulkfli Mohamad al-Bakri internet sitesinden yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu.

İRAN DA POKEMON GO’YU YASAKLAMIŞTI

Geçtiğimiz haftalarda İran ve Suudi Arabistan’da da Pokemon GO Oyunu ile ilgili yasak kararı çıkmıştı. Ancak İran’daki yasağın nedeni İslami gerekçelere değil de güvenlik gerekçelerine bağlanmıştı. Suudi Arabistan ise Pokeomon’un 2001 yılında piyasaya çıkan kart oyunları için aldığı yasak kararının güncelleyerek, Pokemon GO için de benzer gerekçelerle yasaklandığına dair bir güncellemeyi devreye soktu.

Öte yandan İran, Pokemon GO oyununu tüm dünya genelinde ilk yasaklayan ülke oldu. İlk ülke İran olmasına karşı bazı batı ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkede Pokemon GO oyununu yasaklamak için araştırma ve çalışmalara başlamış durumda.

TÜRKİYE’YE HALA GELMEDİ

Ayrıca Pokemon GO’nun  resmi olarak yüklenebildiği ülke sayısı 60’ı geçerken, Papua Yeni Gİne, Palau, Folk Adaları, Nikaragua, Laos, Mikonezya, El Salvador, Fransız Ginesi gibi toplam nufüsu 1 milyon dahi etmeyen ülkelerde bile Pokemon’un resmileşmesine karşın bu ülkeler arasına Türkiye’nin de girmemesi Türkiye’deki Pokemon severleri hayal kırıklığına uğratıyor.

Pokemon GO bir ülkede daha yasaklandı
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.