Piyasalar hızla normalleşiyor

FETÖ tarafından gerçekleştirilen ve başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisindeki normalleşme süreci her alanda devam ediyor.

15 Temmuz sürecinden ilk olarak etkilenen finans piyasaları, devletin tüm kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların el birliği ile çok hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Bu toparlanma sürecinde Merkez Bankası ve bankaların ortak hareket etmesi, bakanlıkların aldığı tüm kararlarda Türkiye piyasalarını düşünerek hareket etmesi ve en önemlisi yerli yatırımcının Türk Lirasına sahip çıkması büyük rol oynuyor.

DOLAR YENİDEN 3 LİRANIN ALTINDA

Darbe girişimi sonrası 2,88 liradan 3,09 liraya kadar çıkan dolar/TL kuru, Moody’s’in aldığı Türkiye’yi pas geçme kararı sonrası yeniden 3 liranın altına geriledi. Uzmanlar 19 Ağustos cuma günü açıklanacak olan bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch raporunda da bir not kararı beklemiyor. Bu gelişmeler ışığında dolardaki düşüşün kalıcı olması ve 2,90-2,95 aralığında sabitlenmesi bekleniyor.

BORSA İSTANBUL’DA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Aynı şekilde Borsa İstanbul’da Moody’s kararı sonrası bir yükseliş trendine girerken, 77 bin puan üzerinde kapanan Borsa İstanbul, darbe girişimi sonrası Borsa İstanbul’un ilk açıldığı günkü seviyeleri geride bıraktı.

Piyasalar 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin gelişmeler dışında yeni gündem arayışına bile girdi. Yavaş yavaş 15 Temmuz’un Türkiye ekonomisindeki izleri silinirken yerini dış gündemdeki gelişmelere bırakıyor. Bugün gerçekleştirilen Erdoğan-Putin görüşmesi ve ABD seçimleri Türkiye piyasalarının önündeki yeni gündem başlıkları olarak ön plana çıkıyor.

PİYASALAR ARTIK YURT DIŞI GÜNDEME DE ODAKLANIYOR

Piyasaların takip ettiği bir diğer veri ise küresel altın piyasasında yaşanan hareketlilik… 1330 dolar seviyelerindeki altın fiyatlarının iç piyasalara da yansıması sonrası geçtiğimiz hafta Kapalıçarşı altın fiyatları 132 liranın üzerini görmüştü.

Yaşanan düşüşler sonrasında değerinin altında kalan birçok Türk hissesi şu anda yabancı yatırımcıların gözdeleri arasına girdi. Borsa İStanbul’da oluşan cazip fiyatlar yabancı fonların ilgisini çekerken, bu konuda bankacılık hisselerinin çok ciddi bir şekilde ön plana çıktığı görülüyor.

Piyasalar hızla normalleşiyor
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.