Patronlara tehlike cezası geliyor!

Belgesiz işçi çalışanların bugüne kadar sadece uyarılıyordu. Bu durum 1 Ocak itibariyle değişiyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, yaptığı açıklamayla 48 tehlikeli ve çok tehlikeli iş kolunda belgesiz işçi çalıştırana, işçi başına 500 lira ceza geliyor.

Ceylan, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak belirlenen 48 meslek grubunda sertifikasız işçi çalıştırma zorunluluğuna uymayanlara yeni yıl itibariyle ceza kesileceğini açıkladı. Bugüne kadar sadece uyarılmakla kalınan iş yerleri bundan sonra ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Geçtiğimi dönemde tehlikeli ve çok tehlikeli olarak tanımlanan, 17’si inşaat olmak üzere toplam 48 mesleğe yönelik olarak bu meslekleri yapabilmeleri için belge alma zorunluluğu getirilmişti. Adem Ceylan, “Başta inşaat olmak üzere enerji, otomotiv ve metal sektörlerindeki tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında çalışan işçilere 26 Mayıs 2016 itibari ile belge zorunluluğu getirildi. Bu belgeye sahip olmayan işçileri çalıştıran işverene ceza kesilmesi gerekiyordu. 2016 yılında bu konu üzerinde çok fazla tartışma yaşandı. Kanunun ertelenmesi düşünüldü ve fakat ertelenmedi. Onun yerine 2016 bir geçiş dönemi ve yeni süreci anlatma dönemi oldu.” dedi.

1 OCAK’TA DEĞİŞECEK

Bugüne kadar yapılan denetimlerde sertifikasız işçi çalıştıran işverene ceza kesilmeyip sadece uyarıldığını söyleyen Ceylan, 1 Ocak itibariyle artık cezai işlem uygulanacağını söyledi. Ceylan,  cezanın sertifikasız çalışan işçi başına 500 lira olacağını, teftişlerin iş müfettişlerince yapılacağını ve cezaların kanuna göre ceza tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenmesi, ödenmemesi durumunda tekrar ceza kesileceğini açıkladı.

Ayrıca 115 tehlikeli ve çok tehlikeli mesleğe de bazı standartlar getirileceğini söyleyen Ceylan şunları da ekledi: “Bu standartlar artık zorunlu olacak. Tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında belgesiz işçi çalıştıran işyerlerinde olabilecek kazalar sonucunda cezai işlemler artacak, kazaların belirlenmesi sonucunda işverene taksirle ölüme sebebiyet vermekten dava açılabilecek.”

Belge zorunluluğu olan işlerden bazıları ise şunlar: “İskele kurulum elemanı, duvarcı, sıvacı, otomotiv montajcısı, doğalgaz altyapı yapım kontrol elemanı, ahşap kalıpçısı, inşaat boyacısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, yangın yalıtımcısı ve otomotiv mekanikçisi”

Patronlara tehlike cezası geliyor!
4.7 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.