Paris’te drone festivali heyecanı

Fransa’nın başkenti Paris, değişen dünyamızın ve gelişen teknolojinin bir arada sunulduğu bir festivale ev sahipliği yaptı. Kentin dünyaca ünlü caddelerinden biri olan Champs Elysees’de düzenlenene drone festivali tüm teknoloji severleri bu cadde üzerindeki parklarda buluşturdu.

Her geçen gün giderek artan kullanım alanları ile hayatımıza biraz daha fazla giren dronelara gösterilen ilgi teknoloji dünyasını da mutlu etti. Halk gencinden yaşlısına düzenlenen çok çeşitli etkinlikleri büyük bir heyecanla takip etti. Birbirinden eğlenceli drone yarışmaları, droneların yeteneklerini sergiledikleri minik şovlar da etkinliğe renk kattı.

Etkinliği daha da cazip hale getirmesi için dünyaca ünlü drone pilotları da festival alanında yeteneklerini gösterdiler. Pilotlar, sanılanın aksine kontrol edilmesi çok zor olan droneler ile yaptıkları gösterilerle seyircilerden büyük alkış aldılar. Etkinliğe katılan insanların üzerinde yapılan gösterilerle herkesi kendilerine hayran bırakan pilotlar çok sayıda katılımcı çocuk üzerinde teknolojiye dair büyü etkiler yarattı.

16 YAŞINDAKİ ŞAMPİYON İLGİYLE İZLENDİ

Paris’te boy gösteren drone pilotlarından biri olan 16 yaşındaki dünya şampiyonu pilot Luke Bennister ise yaşına rağmen diğer pilotlara taş çıkarttı.

Festivalde yapılan gösteriler ve son teknoloji dronelerın özellikleri ile yaptıkları kadar alınan güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Hiç bir ayrıntıyı gözden kaşırmayan organizatörler, drone uçtuğu gösteri alanına on metreyi aşan teller yerleştirdi. Bir nevi kafes oluşturan organizatörler herhangi bir yaralanmanın da önüne geçmiş oldu.

Etkinlikte boy gösteren en dikkat çekici takım ise Paris Posta teşkilatının çalışanları oldu. Gelecekte postalarımızın ve kargolarımızın bize insansız hava aracı olan droneler ile getirilmesine kesin gözüyle bakılırken, Parisli postacılar halka bir nevi bu mesajı da vermiş oldu. Bu yıl içerisinde ABD’de çalışmalarını tamamlayan Walmart ve Amazon gibi perakende devleri elektronik ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerine kargolarını drone ile gönderebilecek teknolojiyi geliştirdiklerini açıklamışlardı. Teknolojinin kullanılmasının önündeki tek engel ise hava trafiğini düzenleyen resmi kuruluşlardan alınacak  izinler kaldı.

Yine festivalde drone kullanımına ilişkin yasal prosedürler de katılımcılara açıklandı.

Paris’te drone festivali heyecanı
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı