Panik atağınız sizi yanıltmasın!

Panik atak hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Panik atağın neden olduğu fiziksel etkiler kişileri daha fazla korkutuyor. Uzmanlar bu konu için çalışmalar yaptıklarını vurguluyor.

Panik hastaları ile ilgili bilgiler veren Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, kişilerin yaşadıkları bedensel korkulardan dolayı hastanelere başvurduklarını ve sonrasında psikiyatriste gittiklerini aktardı.

FİZYOLOJİK HASTALIĞIN OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Kullanılan ilaçlar, kan şekeri düşmesi, kalp gibi fiziksel pek çok hastalığın da panik atağa neden olduğunu söyleyen Aksu, hastaların bunun psikolojik olduğunu düşünmediği için fiziksel tedavi yöntemlerinin yarayışına girdiklerini vurguladı.

Panik ataklardan dolayı kalp-damar, nöroloji ya da beyin cerrahisine görünen kişiler olduğunu aktaran Aksu, birkaç gidişten sonra bu durumun psikolojik olduğunu kabullenip psikiyatriste gittiklerini aktardı. Panik atak yaşayan kişilerin yaşamını tehdit eden bir hastalığı olduğunu düşündüğünü belirten Aksu, bunun 30 yaşından küçük olanlarda bile görüldüğüne dikkat çekti.

RUHSAL HASTALIK KOLAY KABULLENİLEMİYOR

Ruhsal hastalıkların çok zor kabul edildiğini aktaran Aksu, hastaların kendilerine gelene kadar pek çok kardiyoloğa başvurduğunu söyledi. Panik atarak belirtilerinin 15 dakika ve 1 saat aralığında sürdüğünü söyleyen Aksu; çarpıntı, nefes darlığı, terleme, sıkışma, baş dönmesi, mide bulantısı gibi durumların yaşandığını vurguladı. Göğüste sıkışmanın olması ile kişinin kalp krizi geçirdiğini düşünmesi ile acil servislere koştuğunu belirten Aksu, yapılan incelemeler sonucunda sağlıklı olsalar da buna inanmakta zorlandıklarını sözlerine ekledi.

ÖLÜM KORKUSU YAŞANIYOR

Aynı şekilde yaşanan baş dönmesi ile vertigo hastalığı olduğunu düşünenlerin de nöroloji uzmanlarına görünmeye gittiklerini aktaran Aksu, böyle bir durumda mutlaka kişinin psikiyatriste gitmesinin gerektiğini söyledi. Panik atak tedavisinde fiziksel bir muayene yapıldıktan sonra hastalığın kesinleşmesi ile birlikte ilaç ile tedavi yapıldığını söyleyen Aksu, tedavinin geciktirilmesi durumda durumun daha kötüye gideceğine dikkat çekti. Kişinin panik atak sürecinde ölüm korkusu yaşadığını vurgulayan Aksu; kalp krizi geçirmek, aklını kaçırmak, kendini kaybetmek, yanlış bir şeyler yapmak gibi daha birçok korkuları yaşadığına değindi. Hastanın evden bile çıkamaz hale gelebileceğine vurgu yapan Aksu, uzman bir psikiyatriste vakit kaybetmeden gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Panik atağınız sizi yanıltmasın!
4.9 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı