Otomotiv devi Opel Fransız PSA’ya satıldı

Dünya otomotiv piyasası adına çok önemli bir satış resmen noktalandı. Sürekli zarar ettiği için çatısı altında bulunduğu General Motors’u da zor durumda bırakan Opel, Fransız Peugeot ve Citroen markalarının üreticisi konumundaki PSA Grubu’na 2,2 milyar euroya satıldı.

Haftalardır otomotiv dünyasını meşgul eden anlaşmaya dair söylentiler mart ayı başından itibaren giderek artmış, birçok yayın organında anlaşmanın imzalandığı yönünde iddialar ortaya atışmıştı. Bu iddialar 6 Mart günü Fransızların satışın tamamlandığını açıklamasıyla gerçeğe dönmüş oldu.

Opel, 16 yıldır üst üste zarar açıklıyor

2016 yılı içerisinde yaklaşık 4.3 milyon adet araç satışı gerçekleştiren Opel’in bu satışlardan elde ettiği gelir 71.6 milyar euro olarak duyurulmuştu. Elde ettiği bu dev satış rakamları ve gelirlerine rağmen operasyonel maliyetler nedeniyle Opel, 257 milyon dolar zarar açıklamak durumunda kaldı. DÜnya genelinde en bilinen otomobil markaları arasında olmasına karşın Opel, 16 yıldır üst üste zarar ediyor. Alman otomotiv devinin 2015 yılında ulaşmış olduğu 853 milyon euroluk zarar göz önüne alındığında zararının büyük oranda eriten Opel’in ne zaman kara geçeceğine yönelik tartışmalar yapılmaya başlamıştı.

Peugeot ve Citroen ile kardeş oldu

Mali açıdan düzelme sinyalleri sonrası Fransızlar, Opel’i kendi bünyesine katarak otomotiv dünyasının iki diğer güçlü markası olan Peugeot ve Citroen’in yanına Opel markasını da eklemiş oldu.

Gerçekleştirilen satış sonrası Fransız otomotiv sektörü gücüne güç katarken, Volkswagen’den sonra Avrupa piyasasında en fazla üretim yapan ikinci marka oldu. Opel’in PSA’ya katılması ile birlikte şirket bir başka Fransız markası Renault’u pazar büyüklüğü anlamında geride bırakacak.

Almanya’da 1862 yılında doğan otomotiv devi Opel, 1931’de ABD’li otomobil üreticisi General Motors’a satılmasının ardından 86 yıl sonra Fransız şirket PSA’ya devroldu. Gerçekleştirilen bu satış en çok İngilizleri üzerken, Opel/Vauxhall markasıyla İngiltere’de üretim yapan tesiste 4 bin 500 İngiliz vatandaşı çalışıyor. Fransızları otomotiv üretimini kendi tesislerine kaydırma ihtimali olduğu için İngiliz hükümetinde gergin bir bekleyiş başladı.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.