Optisyenler sahte güneş gözlüklerine karşı uyarıyor!

Güneşin zararlı ışınlarına karşı optisyenler uyarıyor. Sahte güneş gözlükleri gözlerinizi korumak yerine aha büyük tehdit oluşturuyor.

Kars’ta optikçilik yapan Evren Kınık, vatandaşları sağlıklı bir güneş gözlüğü kullanmaları konusunda uyarıyor. Günlük hayatımızda kullandığımız güneş gözlüklerinin Sağlık Bakanlığı onaylı yerlerden alınması gerektiğini ve güneş gözlüğü kullanma amacının güneşin ultraviyole ışınlarından zarar görmemek olduğunu anlatan Evren Kınık, “Güneşin göz için en zararlı ışığı ultraviyole ışıklarıdır. İnsanların bu ışınları süzebilen ve absorbe edebilen gözlükler alması gerekir. Sağlık Bakanlığı optikçilerin her türlü denetimini yapıyor. Bu ürünlerin optikçilerden alınması ve kişilerin kullanma amaçlarını optisyenlerine açıklayıp ona göre gözlük tercih etmeleri gerekiyor” dedi.

Bu  gözlükler kalıcı hasara yol açabiliyor!

Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın girmesine neden oluyor diyen Evren Kınık, “ Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar oluşmasına neden oluyor. Güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak güneş gözlüklerinin seçilmesi gerekir. Güneş gözlüğü seçimi dikkat gerektiren, bizlerin daha çok ilgilendiği estetik uygunluk dışında, göz sağlığını büyük ölçüde etkileyen ciddi bir iştir. Bu yüzden seçim yaparken çok dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Sahte gözlükler yeterli koruma sağlamıyor!

Güneş gözlüğünün bir uzmanın yardımıyla yüz şekline göre seçilmesi gerektiğinin savunan Kınık, “Yüze tam oturmayan gözlükler yan kısımlardan sızan zararlı güneş ışınlarına maruz kalmanıza neden olabilir. Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edilmeli ve camın koyuluk miktarı kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir. Cam rengi camın her yerinde aynı olmalıdır. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spektrumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin. Özellikle numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdır. Estetik amaçla yüzden uzakta kalan camlar yeterli korumayı sağlamayabilir.” şeklinde konuştu. Göz sağlığınız için gözlük seçerken kesinlikle uzmanlardan yardım alın.

Optisyenler sahte güneş gözlüklerine karşı uyarıyor!
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.